| carmennnn a întrebat:

Societate comerciala vinde teren intravilan fara constructii unei persoane fizice, cat este cota de TVA si cine o plateste?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

OUG nr.3/2017, de modificare a unor prevederi din Codul fiscal, a modificat doar prevederea privind impozitul pe transferul dreptului de proprietate din patrimoniul persoanelor fizice si nu a modificat prevederile privind TVA.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cota TVA este de 19% si va fi platita de cumparator, respectiv persoana fizica, bineinteles daca societatea este platitoare de TVA.

| carmennnn explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Nu mi.e clar dupa OUG 3/2017!

| carmennnn explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru carmennnn):

OUG nr.3/2017, de modificare a unor prevederi din Codul fiscal, a modificat doar prevederea privind impozitul pe transferul dreptului de proprietate din patrimoniul persoanelor fizice si nu a modificat prevederile privind TVA.