| rfeqa a întrebat:

Dati-mi si mie curiozitati! funda

5 răspunsuri:
| marlanuu a răspuns:

STIATI CA...
Stiati ca handbalul aparut in anul 1915 in Germania?
Stiati ca primul telescop fusese construit in 1672 de catre Isaac Newton?
Stiati ca primul somnifer a fost inventat de medicul roman Celsius?
Stiati ca cuvantul "ecologie" a fost creat de naturalistul german Ernst Haeckel, mare admirator si partizan totodata al lui Ch. Darwin (in 1866)?
Stiati ca primul ascensor de folosinta publica a fost inaugurat pe 23 martie 1857 la New York?
Stiati ca in anul 1802, farmacistul francez F. A. Descroisilles a inventat cafetiera, ce se numea la inceput cafeolette?
Stiati ca o persoana rade in medie de circa 15 ori pe zi?
Stiati ca inima femeii bate mai repede decat cea a barbatului?
Stiati ca dintii unui om sunt tari aproape ca piatra?
Stiati ca chinezii sunt cei ce au inventat cerneala, cu 2500 ani i.Ch? Ea era fabricata pe baza de funingine, lipici si diferite substante aromatice.
Stiati ca fasolea fusese importata din America in Europa in anul 1529 de Piero Valeriano pentru papa Clement VII?
Stiati ca diapazonul a fost inventat in 1711 de catre englezul John Shore?
Stiati ca anaconda este cel mai mare sarpe din lume (cel mai mare exemplar cunoscut masurand 11 m)?
Stiati ca inventatorul pianului este italianul Bartolomeo Cristofori, care in 1698 a creat un prim "cembalo a martelletti" (clavecin cu ciocanele), apoi, spre 1710, primul sau pianoforte, din care si azi se mai pastreaza un exemplar datand din 1720, la Metropolitan Museum din New York?
Stiati ca cea mai mare pasare este strutul din Africa, ce poate atinge 2, 40 m in inaltime, cantarind pana la 150 kg?
Stiati ca circulatia pe dreapta in Europa a fost impusa in 1807 de Napoleon I, ca represalii impotriva englezilor, care introdusesera blocada continentala si care circulau pe dreapta?
Stiati ca cea mai mare scoica de pe planeta este tridacna, din Marea Bariera de corali, scoica avand pana la 1, 5 m lungime si 300 kg greutate? Pescarii filipinezi o denumesc "carapacea mortii", deoarece poate reteza cu valvele ei piciorul sau bratul unui om

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta despre legenda orasului pierdut el dorado

| Andu_7395 a răspuns:

Cauta despre experimentul Philadelphia. Sau citeste o carte, e mai educativ, sincer happy

| adrian_6090 a răspuns:

Rusoaica Svetlana Pankratova detine recordul in Cartea Recordurilor ca fiind femeia cu cele mai lungi picioare din lume. Cu toate ca ea nu este cea mai inalta femeie din lume, avand 1, 96m, are cele mai lungi picioare din lume si la pantofi are numarul 46 la picioare (masura 13 in US).

Intre 1992 si 1995, Pankratova a jucat intr-o echipa de baschet din USA si la sfarsitul anului 2008 a pozat alaturi de He Pingping, care este cel mai mic om din lume.

| Brasoveanu_5018 a răspuns:

Cel mai bogat om al tuturor timpurilor este considerat John Davison Rockefeller, magnat american (1839-1937). A continuat afacerele cu petrol ale tatălui său şi a construit un adevărat imperiu indudtrial la doar 21 de ani. Regele petrolului avea în 1914 o avere de 1 miliard de dolari (care ar echivala astăzi cu circa 200 de miliarde!).