| anonim_4396 a întrebat:

Imi dati si mie niste curiozitati despre coleoptere ( carabus)?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Coleoptera (greacă: koleos = teacă, și pteron = aripă) este un ordin de insecte.Coleopterele au două perechi de aripi dezvoltate, cele anterioare fiind chitinizate. Capul insectelor adulte are o pereche de ochi de dimensiune variabilă, foarte rar având și oceli și o pereche de antene. Aparatul bucal este conformat pentru mestecat.Alcatuire

cap
2 ochi compusi din mii de ochi simpli
2 antene latite, scurte, in evantai
aparatul bucal cu 6 piese pentru rupt si mestacat
torace-3 segmente
dorsal, segmentele 2 si 3 - aripile
chitinoase
membranoase
ventral - 3 perechi de picioare
abdomen
oval, gros, segmentat in 8
pe partile laterale se gasesc cate 8 orificii=stigme(aerul intra in trahei)
ventral - orificiul anal, orificiul genital
Exemplu: Carabusul de mai

| manke a răspuns:

Uite un site de curiozitati: http://www.poftim-cultura.ro. Incearca aici.

| manke a răspuns:

Uite un site de curiozitati: http://www.poftim-cultura.ro. Incearca aici.