| RoxAnneLove a întrebat:

De ce acte am nevoie pentru a-mi face chesta aia cu bani de liceu?

2 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

1. Cerere tip – de la diriginte
2. Copie certificat de nastere sau act de identitate a elevului
3. Copii ale certificatelor de nastere sau acte de identitate ale
celorlalti membrii ai familiei.
4. Acte care sa ateste statutul juridic (orfan, urmas al eroilor
revolutiei) sau medical (TBC, diabet, boala maligna, etccertificarea bolii se face de catre medicul abilitat sa avizeze
acordarea burselor)- daca e cazul
5. Acte doveditoare in original, privind veniturile membrilor
familiei dupa caz: adeverinta cu venitul brut pe ultimele trei
luni- iunie, iulie, august, cupoane de pensii-ultimele trei luni,
declaratie pe propria raspunde in fata notarului-pentru cei din
Bistrita sau la primaria din localitate ca nu au venituri, alte
venituri cu caracter permanent
6. Adeverinta, eliberata de scoala, din care sa rezulte media
generala si numarul de absente nemotivate din anul scolar
anterior.
7. Ancheta sociala – in mod obligatoriu in perioada din calendar.
8. Dosar plic.

http://eprofu.ro/tc/documente/acte.pdf

| CristianLiviu a răspuns:

In primul rand din cate stiu de la colegii mei, trebuie ca parintii tai sa nu aiba un venit mai mare de 200 RON/persoana. In al doilea rand, parca scoala isi face singura lista asa ca. du-te la secretariatul scolii/liceului/facultatii tale si intreaba acolo.