| SelenaTpu a întrebat:

De ce angajatorii nu maresc salariile asa de mult si se ajunge sa ai marire semnificativa mutandu-te la alta firma?
Si, uneori, se intampla sa angajeze pe cineva in locul tau pe un salariu la fel de mare sau chiar mai mare decat trebuia sa iti dea tie.

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde si ce anume stii tu pe postul respectiv.

| Violleta2022 a răspuns:

1. fiindca nu te apreciza atat de mult incat sa-ti dea salariul mai mare si atunci te lasa sa pleci.
2. lacomia, fiindca vor sa faca profit mai mare in firma, nu sa multumeasca muncitorii marindu-le salariile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti o persoana importanta in angreajul firmei te va pastra si iti va mari si salariu.

Daca nu ii pasa inseamna ca esti un angajat usor de inlocuit.
Daca aduce pe atcineva si ii da mai mult inseamna ca pe lanaga ca erai usor de inlocuit nu erai nici destul de capabil in pozitia aia.

Cam asa functioneaza piata muncii la privat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Perfect, ramanem cu mizeria de Aur si cu mormanul de incompetenta de la PNL

suntserios
| suntserios a răspuns:

USR+- partid de extrema stanga? buna asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice partid pe care il cataloghezi ca extrema, stanga sau dreapta iti cam impune idealurile prin violenta, cum face Aur spre exemplu.

Eu nu cred ca pe tine te-a batut cineva de la usr pe strada au a intrat usr cu forta in vreo institutie sa sustina minoritatile.

Ca te deranjeaza pe tine ca sunt sustinute drepturile tuturor intr-o societate moderna, ca esti homofob si xenofob si ca usr nu promoveaza ia si spiritul dacilor liber si fix problema ta, dar asta nu transforma un partid proeuropean intr-un partid extremist.

PS. sa stii ca nou nu prea ne trebuie sa ne amintim ca suntem romani, ca avem nevoie de progres ca sa crestem la nivelul altor state civilizate si cu nationalismul prost inteles nu vom reusi niciodata.

Si gata cu politic ca facem offtopic la intrebarea omului si nu are rost.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am zis ca nu mai fac offtopic pe intrebarea omului care nu avea legatura cu politca, dar nu pot sa nu remarc ca ai scos la iveala perfect ce voiam eu sa transmit.

Romanul sadea din tine, fericit de altfel ca nu face parte dintr-o minoritate, stie doar ca lgbt-istii sunt handicapati si are impresia ca e mereu lipsit de drepturi.

De aia zic atitudinea asta de roman, CA TINE, care mereu are impresia ca e suprimat, intolerant cu orice nu cunoste si intelege, needucat, doar cu impresia ca are DOAR drepturi si ZERO obligatii cam trebuie sa dispara daca vrem sa ne civilizam corespunzator secolului in care traim.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In rest trebuie sa avem numai drepturi... Hahaha, de asta societatea românească e de rahat. Că eu formata din oameni cu mentalitatea ta. Trist

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o mare, mare diferență între a avea doar drepturi și a avea drepturi și obligații. Da e prea greu pentru tine de înțeles

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru tine e greu de înțeles. Și "ai voie sa faci tot ce vrei" arată că nu ai înțeles nimic.
Dreptul tau de a face ce vrei se oprește brusc când atingi drepturile celorlalți cetățeni, inclusiv al minorităților de orice fel și atunci dai peste obligații.
Dar prea complex pentru tine, hai sa încheiem discuția, ramai in primitivismul și lipsa ta de educație.

| Mosotti a răspuns:

De zgarciti, de aia, astia au o manie patronii, nu se mai satura de bani, vor mai mult, mai mult profit si se zgarcesc la salarii de parca nu tot superbogati ar fi, daca dau sal mai mari, mai ales cum zici tu, daca vine cineva in locul tau, ii da un sal la fel sai mai mare.

Bine, depinde si de competente, daca ai competente bune, ai dreptate, daca nu ai, e normal sa nu iti mareasca salariu.

| LoveSleep a răspuns:

Ai fi surprins, dar angajatorii nu maresc de multe ori salariile pentru ca nu le cer angajatii.
Angajatii doar barfesc si se plang, dar de cerut nu cer.
Si daca cumva cer, zic "da-mi ca merit" dupa ce au facut ceva in loc sa zica la inceputul anului "ce trebuie sa fac sa merit un salariu x?".

| gabicoo a răspuns:

Este "Capitalism de cumetrie"!
Vorba lui Ivan Ilici Iliescu!
Pleci tu! Își aduce, pe fostul tău post, finuțul, finuța, cumătra sau nașul! Nu poți să-ți plătești neamurile la minimul pe economie! Plus că poți avea și "bucurii" la finuțawinking!

| gabicoo a răspuns:

Se vede că ești "în temă"! Ești și tu un "beneficiar" - angajat al unei firme de partid și de stat abonată la banul public! Din cauza acestor căpușe care sug bugetul statului merge totul pe dos în țara asta!
Să știi un singur lucru: în Românica totul e pe cumetrie! Fie că e stat sau privat!

| gabicoo a răspuns:

Referitor la afirmația că "elevii trebuie educați cu pumnul"! Ai rămas cumva cu sechele din timpul carierei tale de elev eminent? Așa te-au "educat" unii profesori și ai coșmaruri?
Te rog un singur lucru: dacă ai avut experiențe neplăcute în copilărie cu unii profesori - nu generaliza!

| Brizbriz a răspuns:

Efectiv e vorba de job si angajator
un job cautat, angajatorul nu o sa isi permita sa ramana fara om, si v-a angaja cat poate de repede, iar salariu e in functie de experienta si valoare, iar oameni de genul asa sunt "furati" de alte firme, cu oferte de salarii mai bune

daca e un job de rahat, atunci, pleaca, d'aia nu mai ploua

de ex., de cate ori ajung la acelasi kfc (2-3 ori pe saptamana) e INTOTDEAUNA alt personal

| Brizbriz a răspuns:

Hai sa recapitulam
pnl si psd - nici nu coteaza ce au fost si istoria, in momentul asta (matret) ii intereseaza NUMAI CIOLANUL, si nimic altceva, ii doare in cot cum ajung la ciolanul ala si pe cine trebuie sa calce pe cap, inclusiv daca, calca pe cap Romania sau poporul roman

usr - globalisti, vor sa ajungem muuuuuuult mai animale rumegatoare decat cum am fost in comuism

aur - sunt anti-globalisti, dar nu mi se par deloc cu interesul Romaniei intre urechi, in plus sunt serios de dreapta SI VIOLENTI cat cuprinde

in concluzie... EU CU CINE VOTEZ?!?hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| danuker a răspuns:

Nu au cum să știe dacă "chiar" ești dispus(ă) să pleci, decât dacă pleci.

Unii doar zic că pleacă, dar continuă să lucreze ieftin. De ce ar strica un angajator o asemenea situație?

| CorneI1998 a răspuns:

Daca esti valoros pentru firma iti mareste, daca nu, te lasa sa pleci oriunde.
Apoi depinde cum ceri marirea. Unii patroni au alergie la santaj.