| AnubisTheGod a întrebat:

Ce face un menager, cat are salariu si cum poti ajunge un menager la o firma mare sau ceva de genu'?

Răspuns Câştigător
| flower a răspuns:

Hahaha... ce dragut! ...in primul rand gandeste-te la un domeniu pe care ti-ar placea sa il explorezihappy. exact cum ti-au spus si ceilalti, un manager este pe scurt coordonatorul principal al unei afaceri; insa, manager poti fi in orice domeniu de activitate. poti reusi numai daca iti place domeniul in care vrei sa activezi, inveti pe rupte pentru a dobandi cunostintele necesare unui astfel de post, devii licentiat si iti incepi activitatea in domeniul ales, intr-unul dintre posturile auxiliare celui de manager.cum ar fi asistent manager! Astfel inveti cum isi organizeaza activitatea zilnica, cum gandeste, cum reactioneaza in situatii limita, cum se comporta cu subalternii etc. A fi manager la o firma mare asa cum visezi tu, este mare lucru si iti doresc sa reusesti...cu siguranta, vei avea tot ce iti trebuie pentru confortul tau, insa va fi foarte greu! Dar hai sa iti vand un tipswinking... daca vei reusi sa iti iei licenta in management... tu alegi domeniul... cel mai rapid mod de a fi MANAGER este de a-ti deschide propria afacerehappy.vei fi managerul propriului business pe care- daca, tot vrei tu sa fi un bun manager- il vei transforma intr-un business de succes! In acest mod, vei fi un MANAGER de succes la o firma marewinking.hehe multa bafta si nu uita de noi cand vei ajunde MAREbig grin

| AnubisTheGod explică (pentru flower):

Pot sa vorbesc cu tine?

7 răspunsuri:
| angella1972 a răspuns:

Pentru a fi manager trebuie sa faci facultatea de stiinte economice, sectia management in economie sau industrie, depinde ce doresti, apoi o iei de jos, ca nu te angajeaza nimeni manager, ci trebuie sa promovezi daca esti capabil si serios

| Ruxy a răspuns:

Spre exemplu, eu sunt la ASE, Management Economic. Chiar ieri ni s-a spus ca pe diploma noastra nu va scrie doar manager, ci specialist manager. Ce face un manager? Multe: coordoneaza activitatea, o controleaza, o evalueaza, antreneaza echipa, motiveaza echipa. Ce stie un manager? Din toate cate putinwinking si aici ma refer la un bun manager.
Despre salariu...nu stiu ce sa zic, insa ce iti pot spune, e ca vei fi anagajat ca manager doar daca parintii tai au o companie/firma. Daca nu, treptat vei ajunge manager, trecand prin mai multe functii, cum ar fi asistent manager.
Bafta!

| mhann a răspuns:

Un manager coordoneaza/conduce o societate/firma/sistem, in vederea realizarii scopului urmarit (de regula profit, dar nu numai...) la cote cat mai mari, cu cheltuieli cat mai mici.
Salariul este atat cat reushesti sa-l negociezi cu proprietarul.
Pentru a ajunge manager sunt necesare, pe langa norocul de a fi la locul potrivit in momentul potrivit, o serie de calitatzi cum ar fi (fara a se limita la acestea): sanatate, inteligenta nativa, putere de munca, putere de anticipatzie, curaj, rezistentza la stres, exigentza cu sine, vocatzia lucrului bine facut si nu in ultimul rand spirit de comerciant.
Remarca:
Nu trebuie sa fii neaparat un specialist de varf in domeniul la bordul caruia te afli... dar nici pe langa... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se scrie manager, iti trebuie o facultate, Management Financiar Contabil, Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor, Sunt multe facultati care pregatesc manageri, salariul depinde aprecierea patronului de institutia in care lucrezi si fondurile de care dispune, un manager in constructii castiga mai mult decat unul in banca ca sa iti dau un exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie scoala experienta in marketing, finante, sociale, libi straine fiindca ai de incheiat contracte cu oameni importanti, si pregatiti.studii economice...si alte multe pe care eu le intuiesc fiindca lucrez in ditamai combinatul siderurgic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Daca intrebi la modul asta ...sigur o faci pentru,, altul". Nu stiu daca cineva cu veleitati de manager a pus vreodata intrebari de astea.Manager=# director
# administrator
# conducător
# şef
# gospodar
# impresar
# gerant
Salariul este de regula ...bun.Nu stiu daca toti managerii au studii
de management, economie... unii se pricep foarte bine la a gestiona o afacere, firma etc. mult mai bine chiar decat cei cu studii pentru ca au inceput,, de jos". Dar parerile sunt impartite:unii sunt pentru manageri,, cu diploma" iar altii cred ca managerul trebuie sa provina din,, breasla" respectiva. Exemplele din realitate dau dreptate ambelor tabere.Impartasesc parerea unora de pe acest forum care opineaza ca cel mai rapid ajungi manager in propria afacere sau a parintilor...