| anonim_4396 a întrebat:

De ce cand ne pieptanam cu un pieptene plastica parul se lipeste de pieptene?

Răspuns Câştigător
| krysstal a răspuns:

Din cauza electricitatii statice, plasticul se electrizeaza la frecarea cu parul iar apoi, fiind incarcate cu sarcini diferite -parul si pieptenele- se atrag

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se electrizeaza --- citeste despre electrizarea prin frecare:http://www.referatele.com/......le-com.php

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca se electrizeaza. De obicei, apare cand parul este uscat si nu mai retine umiditate.

| suMRed34 a răspuns:

Deoarece parul in prezenta plasticului prin frecare se electrizeaza.