| LanguageMaster a întrebat:

De ce cursul valutar de vânzare este mai mare decât cel de cumpărare?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este pentru castigul vanzatorului (banca sau casa de schimb valutar).
Gandeste-te ca si banii sunt o marfa, astfel ca vanzatorul a cumparat valuta cu un pret si o vinde cu un pret mai mare, castigul sau fiind tocmai diferenta de pret.

Bula
| Bula a răspuns:

Diferenta este comisionul schimbatorului, ceea ce cuprinde cheltuielile, riscul si profitul lui.

| Simpatic a răspuns:

Se numeste profit, altfel care ar fi scopul vanzarii?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să câștige ceva cel ce vinde.
Dacă nu ar câștiga, nu ar avea motiv să vândă.
Dacă cumpărătorul nu ar avea nevoie de ea, și nu ar fi mulțumit de preț, nu ar cumpăra.
Valuta este ea însăși o marfă un bun de speța a doua.

| anonimg a răspuns:

Pentru că nu este moneda locală. Când euro va fi moneda națională, atunci va fi mai ieftin la vânzare pentru statul respectiv. Pentru puterea de vânzare va scădea.

| flixbuster a răspuns:

Te apuci de comert, iti faci un magazin. Cumperi de la en-gros o conserva si o vinzi la tine la magazin. Ia zi, cu cat vrei sa o cumperi de la en-gros si cu cat vrei sa o vinzi la tine in magazin?

| gogu220 a răspuns:

Ar trebui să propunem să fie invers.

| jj7700 a răspuns:

Sa zicem ca ar fi invers. 1 euro 4.75 lei la cumparare, 4.7 lei la vanzare. Ma duc cu 100 euro la banca, cumpar 475 lei, apoi ii iau pe aia 475 lei si ii schimb inapoi in euro, primesc 475/4.7 = 101.06 euro. Repet ad infinutm si am gasit sacul fara fund, din 100 euro fac cat vreau eu, iar banca da faliment.