| Cristinell90 a întrebat:

Daca cursul valutar la Dolarul american e azi 3, 9 pentru cumparare si la casa de schimb valutar mi l-a dat 4.05 unde trebuie sa ma adresez? BNR-u il da zi la 3, 9 pentru pretul de cumparare

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

BNR nu vinde si nu cumpara valuta iar cursul stabilt de BNR este o medie a vanzarilor si cumpararilor de pe piata valutara (banci si case de schimb valutar) din Romania.
Toate bancile si casele de schimb valutar vand valuta cu cca 5-10 bani decat cursul de referinta si o cumpara cu cca 5-10 bani mai putin.
Asa fiind casa de schimb valutar a efectuat o vanzare perfect legala in cazul tau, asa ca n-ai ce reclama.
Vezi si aici:
https://www.banknews.ro/curs_valutar_banci/

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cursul valutar al BNR-ul este dar un curs orientativ. Banca Nationala nu schimba bani, ea ofera un curs de la care cumparatorul si vanzatorul sa porneasca, urmand apoi sa cada de acord asupra cusrului real. Nu te adresa nimenui, pur si simplu nu cumpara daca nu iti convine pretul. Casa de schimb are un curs care ii convine ei, daca iti convine si tie, cumperi, daca nu, nu.

| Cristinell90 explică (pentru Brigaela):

Stiu ca BNR-U nu schimba bani eu m-am referit la pret

| Brigaela a răspuns (pentru Cristinell90):

Da, pretul este doar unul orientativ, iar pe piata se fixeaza in functie de cerere si oferta. Daca nu iti convine pretul, nu schimba la acea casa de schimb, ea are voie sa stabileasca ce pret doreste, mai mare sau mai mic decat cel indicat de BNR, atata timp cat nu te forteaza nicicum sa schimbi la ei si piata se mentine libera. Mergi la alta casa, cu un un curs care sa iti convina

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te adresezi absolut nimanui

bnr prezinta un curs de referinta pentru economia romanie, nicidecum pretul de vanzare sau de cumparare pe care sa il practice bancile si casele de schimb