| anonim_4396 a întrebat:

De ce este afectata tara noastra de criza financiara? Vreau un raspuns corect si mai pe romaneste!

Răspuns Câştigător
| clau_5093 a răspuns:

Este afectata deoarece traiam intr-o tara unde cei din guvern isi urmeaza proprile lor interesuri si nu ale cetatenilor, daca faceti un sondaj sa vedeti cati din parlament au dosare penal sau procese pentru frauda etc cred ca o sa speriem.

14 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Criza financiara nu am creiato noi.Romania ca sa se dezvolte depinde de alte state, nu vedeti vin cei din Uniunea Europeana si ne spun ce sa facem, ne ameninta ca ne dau amenzi sau ne ajuta cu anumite fonduri care daca nu sunt cheltuite cum vor ei ni le cer anapoi. daca lor le merge bine o ducem si noi bine.

| unbaiat a răspuns:

De ce nu ar fi?
Mugur Isarescu, guvernatorul BNR, se duce la tuns. Frizerita: - Cum mai merge economia, domnu' guvernator? - Bine, raspunde Isarescu, deranjat de intrebare. Din 2 in 2 minute frizerita il intreaba: - Cum mai merge economia? - Bine, bine, dar de ce ma enervezi mereu cu intrebarea asta? - Pentru ca vi se ridica parul in cap, si mi-e mai usor sa va tund!

| unbaiat a răspuns:

@e56gr4 e destul de simplista explicatia ta.Sigur ca arabii si evreii au sume uriase de bani bagati in sistemul bancar american si retragerea lor brusca de piata ar avea ca efect intrarea in colaps a economiei americane... dar asta nu se va intampla niciodata happy La fel de adevarat este ca un razboi poate induce o anumita criza financiara dar nu de nivelul asta. Ceea ce ai observat tu sunt doar efecte nu si cauze.peste tot in lume baietii destepti care detin INFORMATII detin si puterea deci stiu sa se protejeze. E complicat sa-ti explic dar criza era previzibila si in acelasi timp ea putea si poate fi indusa de orice stat la nivelul economiei proprii sau in cazul unui gigant ca SUA la nivel mondial. Cea mai simpla metoda e INFLATIA-pomparea cu bani pe o piata iar apoi retragerea cash-ului brusc va duce la incapacitati de plata deci la criza.De ex... orice suma reala a capitalului social al unei banci este girata de pana la 8 ori de statul respectiv.Banca la randul ei cheltuie bani pe care nu-i detine dar pe care ii garanteaza bugetul deci cetatenii.Si cetatenii cheltuiesc bani pe care nu-i au dar care sunt garantati tot de cetateni.Cand se pompeaza bani peste nivelul real de crestere economica deci inflatie, gradul de indatorare si cheltuire pe datorie al populatiei creste. iar cand se pune STOP=CRIZA. Orice inflatie este un fel de taxa ascunsa, si orice inflatie poate fi PROVOCATA de statul respectiv.Nu trebuie sa te uiti la americani. ia un pix si o foaie si noteaza ce se intampla ACUM in Romania:UN DEZASTRU! Se „fabrica" si se pompeaza bani cu nemiluita in economie ceea ce va duce la un dezastru ce va dura FOARTE multi ani.Miliardele cu care se imprumuta statul saptamanal de la banci pe termen scurt ne vor termina economia. Sper sa nu am dreptate desi nu cred...

| unbaiat a răspuns:

Eu am crezut ca tu vrei un raspuns serios si corect happy Dar se pare ca tu vroiai doar sa-ti cant in struna cu prostii de 2 lei gen parlamentarii mananca mult si de asta nu avem noi si alte rationamente de copil... Daca cumva esti de la vreun partid politic si ai de gand sa-ti impui ideile pe aici ori te voi ignora pe viitor ori te voi taxa prin comentarii dure. O zi buna si nu te mai baga in domenii care te depasesc total.

| unbaiat a răspuns:

@clau limba romana e asa de incurcata? De fapt...

| CrucifiedCountess a răspuns:

Pentru ca americanii au vrut razboi...si-au cheltuit banii in acel razboi...si fiindca importam produse in modena euro..ne-a lovit si pe noi..si noi suntem prea mici ca sa ne revenim de unii singurri...

| Klara a răspuns:

La noi nu e criza tongue

| anaid a răspuns:

Ok o sa fiu scurta:"Pentru ca au cei "de sus" au furat pana nu au mai putut, si cand au ramas fara bani au gasit scuza...criza financiara."M`am facut destul de inteleasa?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai pe romaneste, uita de toti care spun ca avem guvernanti nepriceputi sau alte explicatii stereotipice.suntem in criza, datorita faptului ca suntem dependenti de tarile dezvoltate.in acest context, era greu ca noi sa putem evita criza.in momentul in care vom si produce ceva, nu numai sa ne bazam pe consum, atunci mai discutam, insa pana atunci, nimeni nu poate face nimic in fata valului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@un baiat-super bancul. poate il spui si lui Isarescu, daca cumva nu l-a aflat inca.sau poate ca i l-a spus Patriciu, cine stie? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Americanii sunt de vina! Oare ati fost atenti dumneavoastra la urmatoarea miscare a arabilor? : cu 6 luni inainte de declansarea asa zisei crize au retras din banci mari sume de bani? Bancherii au ramas in p. a goala fiindca au imprumutat guvernul american pentru a se juca de-a razboiul, un popor format din spioni, evrei, si cu o istorie de 500 de ani! Asta este ideea mea, corectati-ma ca nu ma supar!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu numai Romania e afectata de criza, ci si tara noastra America e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Criza ne afecteaza din mai multe directii: principala piata de export a Romaniei este Uniunea Europeana. Daca acolo e criza, exporturile romanesti scad si firmele din Romania merg mai prost. Mai departe, investitorii straini nu mai vin cu bani in Romania ca e criza la ei acasa; mai mult, au nevoie de bani si scot valuta din Romania (asta e ceva normal, dar cand o fac multi, e presiune pe curs). Firmele incep sa dea afara din personal, asa ca se reduce consumul de bunuri si in tara. Daca se reduce consumul firmele merg si mai prost, dau si mai multi oameni afara, etc.

| mirvald a răspuns:

Pentru ca suntem - PREA NEANSEMNATI - in acest angrenaj economico-financiar. Nici chiar guvernantii nostri nu ne baga in seama (cei care am an dat un vot pentru ei)