| anonim_4396 a întrebat:

De ce este criza financiara

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data a fost - schimbul de marfa, contra marfa
A urmat schimbul de marfa contra aur. Monede veritabile, cu valoarea aurului batuta pe ele si cu chipul conducatorului care a girat valoarea.
Deoarece aurul este greu, mai greu de cat plumbul, s-a inventat BANCNOTA - adica un bilet de hartie emis de banca natiunii, pe care s-a scris ca valoreaza / inlocuieste in circulatie n monezi de aur. Evident, a fost mult mai usor ca un saculet de monezi. Un teanc de hartii reprezenta un car de bani de aur! S-au tiparit si multiple, si submultiple de valori. Aurul a stat in seif, la trezoreria statului, hartiile (bancnotele) circulau in loc.
Si tehnica a tot evoluat...
Au aparut computerele.
Cineva a spus: "De ce sa umble oamenii cu atatia bani la ei, cand toti banii se pot inlocui cu un CARD! Montam automate de card-uri, omul vine, plateste cu card-ul, tranzactia se opereaza instantaneu pe calculatorul bancii etc... "Clientul" nu trebuie sa poarte banii la el, nu-i trebuie un pormoneu mare sau geanta, doar un mic card... Ii este foarte util: Nu-si pierde banii, nu le fura nimeni din buzunar! Ba mai mult: banca-i da si CREDIT, bani imprumut, daca nu-i ajung, poate sa CUMPERE oricand, orice ii place! Va da banii inapoi mai tarziu, cand va avea! Trebuie sa plateasca COMISIONUL bancii (doara nu lucreaza gratis banca, are cheltuieli cu clientul) si o "mica" dobanda, castigul bancii.
Toate bune si frumoase: banca a luat imprumut de la trezorerie, de la alta banca, a dat imprumut si aici, si acolo, iar la sfarsit a ramas cu un mic castig sigur: diferenta RAMASA de dobanda. Doar atat. Ca, in rest, nu a avut nici un ban, doar a intermediat banii altora.
Toata lumea a castigat: omul de rand a putut sa-si cumpere lucruri nevisate pana atunci: casa, masina noua, haine elegante etc etc; bancile se-n bogateau din dobanzi s. a. m. d...
Dar intr-o zi s-a produs ne-prevazutul!
S-a intamplat o pana de curent.
Din calculatoarele banci(lor) s-a sters banul virtual!
Cum bancnote nu prea au fost in circulatie, brusc nu a fost cu ce plati!
Si asa a aparut CRIZA.
Bancnotele circula mult mai incet decat banii pe calculatoare. Cand trebuiau platite sume, banii nu au fost destule. A inceput panica: la bursa au cazut vertiginos valorile actiunilor firmelor mari, au inceput sa valoreze tot mai putin, unele chiar nimic / faliment.
Ce sa faci: nu sunt bani!
Si lumea si-a dat seama ca, banii virtuali sunt parte dintr-o lume virtuala, unde virtual se traieste bine.
Si acum am ajuns inapoi in lumea reala...

9 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Buna intrebare...

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Vezi Ingerul digital! O sa aflii de ce!

Noua Ordine Mondială înseamnă planuri masive de reducere a populaţiei, sfârşitul democraţiei şi distrugerea suveranităţii naţiunilor. Dacă aceste schimbări ar fi anunţate deschis, ar genera aproape sigur proteste masive şi violenţe la scară mondială. De aceea, planurile conducătorilor din umbră sunt păstrate secrete şi implementate gradat. Populaţia este masiv dezinformată prin mass-media.Pasul următor în această criză va fi ca elitele să pozeze în salvatori, oferind populaţiei, chipurile pentru a-i proteja siguranţa, soluţii care de fapt o vor înrobi şi mai tare, adică control, forţe de poliţie mai numeroase etc. Acelaşi lucru s-a petrecut şi la ultima criză economică din anii ‘20.

assiris
| assiris a răspuns:

Intr-o fraza, criza apare atunci cind se produce mai mult decit poate inghiti piata de consum.
Motivele sunt multiple si pe aceasta tema se pot tine adevarate prelegeri.

cristian
| cristian a răspuns:

Aceasta criza are si rolul de selectie naturala.
Cei buni vor scapa si vor merge mai departe.

cristian
| cristian a răspuns:

Aceasta criza are si rolul de selectie naturala.
Cei buni vor scapa si vor merge mai departe.

| 21091977 a răspuns:

Desi nu ne convine cred ca criza asta face bine intr-un anumit fel reduce miliardari care cresteau ca pe banda rulanta in ultimul tinp

Anna
| Anna a răspuns:

Bancile au ramas fara resurse...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt. ca e lumea idioooata si toti presedintii
angry. morti lor de prosti
VREM BANIIII!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In 2006 se cumparau case
Cu buletinu isi lua o plasma tot cretinu`
In 2010 o frecam la rece
S-a terminat, am consumat, dracu ne-a luat
Bugetul e-n galeata
Si tara-i scufundata
Ne-ntrebam de ce (e e)
Criza asta (ie ie)
Mult mai rea aici la noi
Si Udrea-i din plescoi

Si-au taiat salariile
KK-Maka (ee)
Fara bani n-ai ce sa faci
Ne mutam in copaci
Suntem ca maimutele
KK-Maka (ee)
Creste si inflatia
Exact ca-n Africa

E jale mare prin buzunare
Bota si Crin si-o trag putin si urla tare
Base-i cu barca, Boc e cu vaca
Remaniere, nici o placere doar KK-Maka
Toti o fac pe desteptii
Dar nu sunt decat freti
Ne-ntrebam de ce (e e)
Criza asta (ie ie)
Mult mai rea aici la noi
Si Udrea-i din plescoi

Si-au taiat salariile
KK-Maka (e e)
Fara bani n-ai ce sa faci
Ne mutam in copaci
Suntem ca maimutele
KK-Maka (ee)
Creste si inflatia
Exact ca-n Africa

A weel la ma gioni
Bigy, bigy mama
Wan e tu zet
A te fichi a ma gioni
Bigy, bigy mama
From is to west baieti
La palatu victoria
Vorbim ca in africa
Asta-i jungla de la noi
Fara lei dar cu multi boi

S-au scumpit bananele
Le cojim si asta e
Fara bani n-ai ce sa faci
KK-Maka prin copaci
Urla ca maimutele
Toate sindicatele
Leul nostru-i de belea
Nu-i rege ca-n africa

Bugetari KK-Maka
Asta-i jungla de la noi
Fara lei dar cu boi
Bugetari KK-Maka
Uite si inflatia
Exact ca-n africa
Exact ca-n afrïca
ARE DREPTATE