| cetateandezgustat a întrebat:

De ce pe Amazon iti ia 6.42 RON / lira sterlina cand cursul dat de BNR e 6.02? De ce e o diferenta atat de mare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cursul BNR este doar un curs de referinta, respectiv calculat in baza vanzari si cumpararii de valuta intr-o zi si nu este cel folosit la cumpararea sau vanzarea efectiva de valuta, in cazul tau cumpararea de lire sterline.
Toate entitatile care cumpara sau vand valuta au un curs propriu, la vanzare acesta este mai mare decat cursul de referinta iar la cumparare este mai mic decat acesta.

| Crainstorm20 a răspuns:

Salut!
Fiecare firma vinde pentru a castiga cat mai mult!
Ei au voie sa-si planifice un procent! Unele pot sa vanda o valuta cu un procent variabil!
Aceste firme vand mai scump si cumpara mai ieftin ca sa iasa in castig! Afacerile is afaceri! :-)

Bafta!

| Voro a răspuns:

E un procent pe care ORICE firma si-l face pentru a iesii pe plus, mi se pare normal.

| Durky a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca fiecare firma/companie incearca sa castige cat mai multe procente la orice moneda, vad ca au succes si sunt siguri ca nu isi pierd clientii, asa ca profita de ocazie.