| SingleForOne a întrebat:

De ce se spune că băncile și afacerile "fac ca banii să apară din aer"? (make money out of thin air).

De ce nu spun că "atrag banii către organizația lor, din circulația banilor dintr-o țară/regiune, și returnează o parte din acei bani"? (de exemplu: prin oferirea de credite, transfer de monezi, transferuri de alte feluri, investiții, cheltuieli și altele).

1 răspuns:
| siriusblack98 a răspuns:

Tu vorbesti de banca nationala a unui stat + banca mondiala sau de bancile simple pe care le intalnesti cate 3 pe 10 metri patrati prin Bucuresti? Banii unei tari (moneda lor oficiala) ajung dupa printare la banca nationala iar de acolo sunt distribuiti, urmand ca o parte din banii lichizi sa fie introdusi in sistemul cibernetic de circulatie bancar si sa fie opriti fizic in seiful bancii nationale (iar in momentul in care sunt pusi in circulatie, apare inflatia din moment ce se considera ca au fost printati prea multi si se devalorizeaza). O banca precum UniCredit spre exemplu nu printeaza bani si nu adauga cifre in propriile conturi din tastatura ci atrage banii prin credite/dobanzi/transferuri bancare si taxe etc. Nu stiu cine spune treaba asta ca eu in 26 de ani nu am auzit pe nimeni zicand asa ceva "De ce se spune că băncile și afacerile "fac ca banii să apară din aer"?". Afacerile este clar ca nu fac ca banii sa apara din aer ci presteaza servicii in diverse feluri ca sa atraga fonduri. Cine zice vorbele respective, nu are habar ce si cum ori de unde vin banii si ii este mai usor sa zica faptul ca bancile ii scot la imprimanta sa le dea lor imprumuturi cu dobanda.