| Florin_Mihai_1996_nqE9 a întrebat:

De ce sunt drogurile interzise?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca sa fie scumpe.

| RAY a răspuns:

Depinde de ce drogururi vorbim? Marihuana este folosita pentru hipertensiune, dar sunt si droguri rele care inhiba partea constienta te face violent, agreaiv si numai stii ce faci, dependenta de ele din prima, de asta trebuie interzise

| gabicoo a răspuns:

Mergi in Coreea de Nord acolo consumul de canabis e legal!
hee hee

| Apokales a răspuns:

Pentru ca sunt droguri.

| JicaContra a răspuns:

Sunt 2 probleme majore
1. distrug organismul, iar drogatul vede asta dar nu se opreste pentru ca e dependent
2. pot sa fie foarte periculoase pentru cei din jurul drogatului, pentru ca poate deveni nervos, paranoic, etc. (si bautura face asta, care e legala) insa in mod categoric devine foarte periculos in momentul in care nu mai are droguri si nu are cum sa isi procure, sunt o groaza de jafuri armate si omucideri din cauza asta

din pacate partea cealalta a medaliei e deosebit de nasoala, si anume carteluri si traficanti de droguri fac o tona de bani, si capata o tona de putere, americanii au renuntat la prohibitie din cauza asta, gangsterii devenisera MULT mai puternici intr-un moment in care alcool-ul poate fi foarte usor produs ilegal (nu trebuia importat din america de sud sau alte balarii, iti trebuie numai material vegetal cum ar fi cartofi, si zahar si intr-o saptamana poti face si sute de litrii de alcool intr-o singura casa)

| oz_1736 a răspuns:

Pentru ca traim intr-o lume civilizata care are drepturi

| Mogiojojo a răspuns:

Dupa parerea mea, pentru ca ne-ar trezi la realitate.

| morfeo a răspuns:

Nu stiu de tine, dar eu am borcanul cu verdeata langa mine

| Dana1999 a răspuns:

Pentru ca iti afectează discernămîntul si judecata, dau dependenta si pot fi toxice pentru organele noastre. Ele iti schimba structura cerebrală in timp deci iti pot afecta gândirea si personalitatea.
Unii oameni le pot folosi pentru a manipula mai usor alte persoane pentru a le viola, ucide sau înnebuni. Ce e interzis de obicei prezintă un pericol. Ele pot fi si benefice, folosite de către medici, dar sunt interzise pentru ca pot ajunge mai usor in mana cui nu trebuie.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Daca ma intrebi pe mine. sunt unele droguri precum cannabis, ecstasy/mdma/molly, lsd care sunt efectiv recreationale, si nu ar trebui sa fie ilegale

| Katte a răspuns:

Deoarece afectează sănătatea lol