| LanguageMaster a întrebat:

De ce unele companii din România donează sau sponsorizează milioane de euro pentru aparatura din spitale?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din impozitul de profit se poate directiona pentru sponsorizari, iar "cadourile" aratate la televizor sunt o reclama gratuita.
Deci: dublu castig.

| mihai69 a răspuns:

Simplu: pentru că pentru acele donații beneficiază de scutiri de taxe.
Și preferă ca în loc să dea statului care se vede clar că strânge banii cu o găleată cu fundul spart, sub care stau cu buzunarele căscate clienții politici - să dea direct acești bani unei cauze utile. Unde mai pui că de aceeași bani își fac și reclamă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca au de unde si - sa nu fim ipocriti - da bine si la capitolul imagine. Tu ai prefera sa te angajezi la o companie a carei patron babardeste fotomodele pe iahturi de lux si trage coca pe nas din profit si nu da un ban pentru cauze caritabile, sau unul care babardeste fotomodele pe iahturi de lux si trage coca pe nas dar da niste milioane din profitul ala si pentru muritorii de rind? happy

| Țoglă a răspuns:

Fiindcă dă bine la campanii publicitare.
Pot fi și înțelegeri, o parte din bani se vor întoarce după anume ani, astfel ajutând spitalul să achiziționeze rapid aparaturile și eficient. Asta în cazul clinicilor private.

| ibaal a răspuns:

Pentru ca mai trebuie si cineva sa construiasca in tara asta. Banuiesc ca te referi la cele 10 mil de € date de Petrom spitalului de oncologie pediatrica. Banii nu sunt numai pentru aparatura, ci si pentru construirea spitalului. Bravo lor, tuturor care au si mai si dau. Ca au de undewinking Daca stai dupa statul roman, mori...

| Adi88 a răspuns:

Fiindca au o inima MARE si vor sa ajute

| REMiXDJ a răspuns:

Pentru ca prin sistemul mafiot din ministerul sanatatii si din spitale aceste firme spala bani.Ele nu doneaza si sponsorizeaza nimic, totul este ca bani doar pe hartie, aparatura nici vorba si apoi se impart bani, si stefel statul ai scuteste si de la o cota parte buna la plata impozitului anual pe profit la firmele acestor excroci plus ca au scutire de taxe vamale si aduc in anumite transporturi alte produse la care ar trebui sa plateasca taxe motivand pe acte ca sunt echopamente medicale. Asta este smecheria si nu te mira de ce nu sunt aparate performante in tara in spitate - din acest motiv mafie, coruptie si golani made in Romania.

| AnonimXnX a răspuns:

Nu stiu ca spitalele tot nu au aparatura, curatentie sa nu mai vorbim de medicamente, chiar nu stiu de unde ai auzit asa ceva