| LanguageMaster a întrebat:

De ce primarii în unele orașe investesc în stadioane milioane de euro decât să investească în aparatura din spitale?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Pentru că România este țara paradoxurilor! Se poate fura de la construcția unui stadion, dar mai este o problemă! Timpul! Aprobarea pentru construcția unui stadion, poate dura până la un an de zile, apoi începi construcția!
Doar, ca să obții aprobările unui spital, poate să dureze un mandat de primar și nici atunci nu ești sigur că ai reușit! De ce? Pentru că, trebuie să mergi de la casa județeană de sănătate, până la Guvern. Ori, cum în România, dacă nu ești primar din același partid de la guvernare, ești ca un Don Quijote care se luptă cu morile de vânt!
Poate, au fost primari cu bună credință, dar dacă proiectul lor șade într-un sertar la guvern?
E greu să schimbi ceva în România. Mai ales dacă ai și o opoziție fără inițiativă pentru binele românului și doar o simplă campanie electorală anti PSD. Trebuie altfel de campanie, dar ar trebui să meargă și în teritoriu să se vadă ce probleme au primarii lor, comunitatea acelei localități și să îi ajute din parlament!
Încep campaniile electorale și brusc își vor aduce aminte de oameni, vor face promisiuni, apoi vor uita totul și iar se ceartă unii cu alții!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa plece romanii in strainatate unde sant spitale curate si fara spagi.

| Adry05 a răspuns:

Ca sa vezi ce tara de inteligenti suntem

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Le place fotbalul pac pac.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Macar de am avea stadioane...

| sierra1 a răspuns:

Simplu: mai mulți sunt cei ce votează și merg la stadion decât cei ce merg la spital

| Frank51 a răspuns:

Cum altfel sa le ramana si lor cateva milioane.

| dannyel86 a răspuns:

Daca sanatatea era mai importanta, am fi avut Spitalul Vindecarii Neamului, nu stadioane si biserici gigant peste tot.

| ziftode a răspuns:

Ca sa faci un spial viabil trebuie sa investesti tot sau aproape tot, altfel MOR PACIENTII, plus ca dupa aia trebuie investit in doctori, medicamente, consumabile, etc., adica, NU PREA AU DE UNDE SA FURE!
in schimb un stadion e viabil si daca ii lipsesc diverse chestii sau sunt de proasta calitate, atat timp cat nu se darama cladirea, nu moare nimeni, asa ca au de unde sa fure, CAT CUPRINDE!

| Dandinelle a răspuns:

Aparatura pentru spitale este extrem de scumpa, motiv pentru care nu se pot spala atat de multi bani. Cand vrei sa construiesti ceva poti spala bani de la cumpararea terenului pana la ultima vopsea. Se poate darama in cativa ani dar consilul si primarul se schimba atunci si de asta sunt pe profit total, sa sustraga cat mai mult in cel mai scurt timp. Poate constructia sa nu se termine din lipsa de buget si sa ramana in paragina, dar profitul a fost scos.
Cum a fost de exemplu si cu schimbarea bordurilor, intreg orasul a fost dat peste cap d.p.d.v al traficului iar bordurile nu au influentat cu nimic, ajutat cu nimic extra pozitiv, nu s-au format locuri de munca pentru ca au fost folositi muncitori de la penitenciar si probabil s-au spalat multi bani atunci.

| nao13 a răspuns:

În orice ar investi, buzunarul lor trebuie să fie mai gros. Probabil toți se aruncă în mijlocul capitalei sau pentru ei nu este importantă sănătatea