| Anomim2025 a întrebat:

De ce unele produse sunt mai ieftine pe eBay sau Amazon în comparație cu preturile mari din Romania?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sunt mai multe motive.Unu ar fi ca preturile in tara unde le vinde respectivu preturile is mult mai mici ca in RO, deci el isi vinde marfa la pretul sau sub pretul celui existent in magazinele din tara lui.De regula le vinde sub pentru ca la magazine cheltuiala e mai mare decat daca ai vinde pe ebay sau amazon.
Deci se pare ca is 2 motive odata ca in tara lui preturile is mici comparativ cu RO si apoi cheltuiala ce o face vanzatoru este mult mai mica comparativ cu magazinele,unde ai angajati,unde ai contabil si asa mai departe si unde trebuie sa mai scoti si profit. Unde pui calitatea celor de pe ebay este net superioara celor din magazinele din RO, pentru ca in RO fiecare face ce vrea, adica magarii, lucruri proaste, bani multi. Apoi in alte tari si mai ales in america preturile alea din magazine nu-s batute in cuie, poti cumpara acelasi lucru cu un pret azi iar peste o luna il poti cumpara doara cu 25% din pretu initial, uneori si cu mai putin laughing, acolo este un alt sistem, o alta lume o alta economie, o alta gandire, o alta cerere a pieteti. Daca la magazin vine sa dam un ex vine un lucru o haina sa zicem 80$, trece o luna deja poti so cumperi cu 12$ laughing pai atunci daca tu o cumperi, pentru ca unele magazine vinde si online, deci la banii aia si transportu daca il platesti tu tot nu ajungi la 80$ sau macar la pretu din RO daca ai ar avea acelasi produs.Romanii nu au economie,nu stiu cei aia piata,ei is numai pusi pe furat,pe facut cati mai multi bani, nu le pasa de client, nu-i pasa nimanui de oamenii din jurul, lor. Apoi ar mai fi chestia ca RO cumpara prin UE iar preturile in UE is astronomice, deci ala nu-ti vinde tie in RO mai ieftin ca esti prapadit.O balaceala generala este in Europa, de RO nici nu mai vorbim. Poate o sa spui cum de vinde ala cu 80$ apoi lasa la 15-20 $ un produs? Pai simplu oamenii se multumesc cu putin, iar daca vinde mult mai mult ajunge cam tot acolo, adica sa faca ceva bani, in felul asta toata lumea este multumita.Cam pe principiu asta se merge in alte tari sau mai exact in america, in rwstu lumii nu stiu cum e dar cred ca naspa la fel can europa.In america omu vrea sa fie atat el cat si clientu multumit.Chiara si statu,care de fapt reprezinta tot oamenii face la fel, nu ia pielea dupa tine, iti ia putin, dar asa putin de la fiecare se aduna si asa cum am spus toata lumea e happy laughing. poate pe unia ii mira sau se gandesc ca nu se poate, dar se poate atunci cand iti pasa de cei din jurul tau, cand iti pasa de tine insusi.Si tu la randul tau ca vanzator sa zic o sa fii clientul altcuiva in alt domeniu, deci nu tiar conveni sati ia ala pielea dupa tine.Alta viata, alta planeta laughing

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca se plateste si livrare, si TVA, iar cum TVA-ul e 19% mai adaugam alte taxe vamale, si cum desigur nimeni nu lucreaza pe gratis, se mai adauga si adaos comercial, si uite asa pretul a crescut de la 100€ la 150€.

| Anonima6789777 a răspuns:

Pentru ca au o altfel de calitate.

| RM94 a răspuns:

In primul rand din cauza transportului. Majoritatea produselor nu sunt fabricate in Romania, deci trebuie platit trasportul din SUA, China, Germania, Japonia etc.
In al doi-lea rand profitul. Patronii din Romania le vinde mai scump ca sa faca profit si ca sa isi plateasca agajatii. Deci pretul se calculeaza can asa: Pretul initial al produsului (direct de la producator) + trasport + adaos comercial = pret mai mare in Romania.