| stefstefansteff123 a întrebat:

De unde cumpara firmele produse mai ieftin? Ma refer la firmele ce vand electrocasnice, se cumpara mai ieftin cu firma daca sunt mai multe produse sau pentru fiecare produs pretul este mai scazut decat cel de vanzare?

Răspuns Câştigător
| Pths89 a răspuns:

Mari retaileri au contracte direct cu firma producătoare a brand ului prin dealeri regionali, de ex TV și alte electronice/casnice au fabrici în Ungaria/Slovacia/Cehia /Slovenia, pentru ca sunt brand uri din afara UE și-au deschis linii de producție în Europa.

4 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Totul tine de cantitatea achizitiei. Nu inseamna ca daca esti firma, ai parte de reduceri asa din cer. Daca tu ca firma cumperi direct de la producator in cantitati industriale, e clar ca nu iei la pretul de vanzare cu amanuntul. Iar producatorul nu vinde la bucata. De asta persoanele fizice sunt obligate sa cumpere de la itermediari la preturi mai mari.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Pe cat posibil de la producator. Pentru cantitati mari se negociaza pretul

| Mara123Tomita a răspuns:

La fiecare produs (indiferent de categorie) când cineva îl vinde, trebuie sa aibă un câștig de bani.
EXEMPLU:
Altex cumpără un iPad cu 2000 de lei de la firma Apple.Ei, îl vor vinde cu 2700 sau 2100 etc! Astfel încât, ei sa aibă un câștig de bani.Cel mai bine este sa întrebi pe cineva mai priceput! dar totuși sper ca am ajutat cu putine informații!