| ralucap91 a întrebat:

Deducerea persoanala se impoziteaza sau se scade din salariul brut, ulterior aplicandu-se impozitul de 16%?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Deducerea nu se scade ci se adauga la salariu brut.
Deducerea personală = 250 x [1- (Venit brut lunar-1000)/2000]. Observați că la un venit brut de 1000 lei deducerea este de 250 lei, la 2000 lei scade la jumătate (125 lei) iar la 3000 lei deja deducerea este zero. Pentru 1 persoană în întreținere formula este:
Deducerea personală = 350 x [1-(Venit brut lunar-1000)/2000] și așa mai departe.
Suma nu se impoziteaza.

| ralucap91 explică (pentru Salontanul):

La salariul minim de 900 lei, eu am deducerea 230 lei, nu am persoane in intretinere. iar la salariu brut de 973 a rezultat un salariu net de 684. e ok?

| Salontanul a răspuns (pentru ralucap91):

Da este OK. Probabil ca ti-a mai dat si ceva suplimentar. Normal trebuia sa iei 670 lei. Uite aici un calculator automat: http://www.calculatorsalariu.ro/