| Mihaelaaaa a întrebat:

Din experiențele voastre, ce bancă este mai bună, mai sigură pentru a păstra banii? CEC sau Raiffeisen? Lucrez în străinătate și vreau să fac lunar depuneri.

25 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Ambele.
Intereseaza-te ce comisioane percep.

| darrio2007 a răspuns (pentru Yuoia):

Ambele? Raiffeisen nici nu se pune problema.

| darrio2007 a răspuns:

Toate sunt sigure. Recomand Transilvania.

| Mihaelaaaa explică (pentru Yuoia):

La CEC comisionul este de 9 lei, la contul de lei, iar la euro nu am comision. La Raiffeisen este 3 euro/lună.

| Mihaelaaaa explică (pentru Mihaelaaaa):

Problema este că la CEC nu am card la euro, deci sunt nevoită să mă duc la sucursală, aprox. 50 de km. La Raiffeisen am și card atașat la contul de euro, banca la mine în oraș.

| Yuoia a răspuns (pentru darrio2007):

A intrebat de doua, i-am raspuns de cele doua.
Poate daca ii spuneam de alta, sarea in sus cu cine stie ce exemple.

| Mihaelaaaa explică (pentru Yuoia):

Nu as fi sărit "în sus"?

| cristi202 a răspuns:

Dintre cele două, Raiffeisen.
Dar eu as merge pe ING. De fapt, merg. Sunt extrem de impresionat de grija ce o au pentru clienții lor. Și nu numai eu, ci și familia mea, care toți au cont la ING. Mama mea mereu imi zice că la ING e mai bine ca la CEC, unde a avut cont pana nu demult.

| flixbuster a răspuns:

Siguranta iti este data de UE prin FGDB:

https://www.fgdb.ro/

Cauta banca cu cele mai mici comisioane si cele mai mari dobanzi din lista BNR (lista de sus e cu bancile comerciale pentru care e valabil site-ul de mai sus, lista de jos sunt sucursale, daca da banca mama faliment te duci dupa bani in tara de origine, de exemplu la ING te duci in Olanda si te adresezi FGDB-ului de acolo):

https://bnro.ro/Banci-comerciale-1333.aspx

| Yuoia a răspuns (pentru Mihaelaaaa):

Am vazut atatea cazuri pe aici, ca nu stii la ce sa te astepti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe perioada lunga: https://tbibank.ro/persoane-fizice/depozite/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai si avantajul ca poti face depozitul online.

| Tokyo44 a răspuns:

Libra Bank este cea mai avantajoasa.
Face parte din Fondul de garantare al depozitelor bancare.

https://www.fgdb.ro/pagini/unde-asiguram

Nu are costuri lunare sa ai cont in valuta.
Iti poți face contul online.
Au dobânzi performante.

Bancile mari au costuri multiple pe principiul ca dacă nu vrei tu va vrea altcineva
Bancile mici, asemeni Libra Bank, pretuiesc fiecare client.

Cred ca ei sunt singurii care nu cer comision lunar sa ai cont curent in Euro.

| Lioana a răspuns:

Banca Transilvania. Nu as alege nici o alta banca.

| Anailioiu a răspuns:

Eu in locul tău nu as alege pe nici una ‘ nu as avea încredere in nici o banca din Ro. Mai bine rămâi cu banca la care esti. Eu sunt in străinătate de 10 ani dar pentru nimic in lume nu as face card la banca din RO. Poti folosi și cardul din străinătate și in România. Good Luck.

| sierra1 a răspuns:

Toate-s sigure in limita fondurilor garantate!

| mihai69 a răspuns:

De CEC nu știu, dar Raiff sunt niște bandiți.
Eu folosesc Ing și Revolut.

| Scorillo a răspuns:

Esti in strainatate - Nici o banca de acolo nu are sucursale aici?
Alege=o pe aia. Daca nu - uita-te la ING (e o simpla sugestie)

| blackann a răspuns:

ING

| StrongHeart a răspuns:

Niciuna
Banii nu sunt facuti sa stea in banca, vine o perioada mai grea si se devalorizeaza tot si ce-ai facut? Poti sa pui miliarde deoparte si sa-i pierzi intr-o zi.

| Violleta2022 a răspuns:

BCR sau BNR
Sunt bancile vechi ale Romaniei, care nu vor piere niciodata.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mihaelaaaa):

Intrebi sau il informezi?

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Daca as fi in locul tau, as alege o banca astfel:

1. As incerca mai intai sa merg la o banca care are sucursale in ambele tari, acolo unde lucrezi si in Romania.

2. Daca punctul anterior nu este posibil, as incerca sa ma uit la o banca care are o aplicatie usor si intuitiv de folosit si nu necesita deplasarea din cand in cand la sucursala pentru validarea diverselor date sau ridicarea unui token nou, etc.

3. In fine, daca exista mai multe solutii, m-as uita la comisioanele percepute. Este o durere de cap aici, dar poate merita sa salvezi 100 de euro pe an.

In ceea ce priveste siguranta banilor, din ce stiu eu, clientul oricarei banci acreditate din Romania de catre BNR este protejat de Fondul de Garantare a Depozitelor Bancare pana in limita de 100.000 Euro (https://www.storia.ro/......nctioneaza - de exemplu).

| Mihaelaaaa explică (pentru Anailioiu):

Am înțeles. Mă interesa o bancă sigură din RO, pentru ca banii urmează să fie strânși pentru o locuință, deci va fi o sumă mare.

| AtomiX a răspuns:

Sigure sunt cam toate, acum diferenta o fac comisioanele lor..se poate gasi usor pe google listele cu toate comisioanele fiecarei banci si in functie de operatiunile pe care o sa le frecventezi o sa gasesti "cea mai buna banca".