| Mihaelaaaa a întrebat:

Hello. Dețin un cont la CEC Bank, în euro, dar fără card atașat. Între timp, agenția de la mine din oraș s-a închis, deci bani nu pot scoate decât de la sucursală, în caz de nevoie. Mă gândeam să îi mut pe Raiffeisen, care este la mine în oraș. Este o idee bună? Sau ar fi mai bine să continui cu CEC? Ce experiențe ați avut? Lucrez în străinătate, banii sunt pentru locuință.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai cont in euro, dar nu ai card, atunci economisesti mai sigur, fiindca nu poti sa te atingi oricand de bani.
Poti face card pentru contul euro, dar majoritatea bancomatelor te vor plati in moneda locala (la noi: in lei), ceea ce este un dezavantaj la cursul de schimb ale bancilor. In euro poti scoate bani de la caseriile bancii, dar trebuie sa le anunti cu cateva zile inainte (peste o suma stabilita de banca).

| Avrămuţ_Alexandru_George_1985 a răspuns:

Rămâi la CEC, sfatul meu