| Fjordneddey a întrebat:

Din punct de vedere juridic, legal, ce "afaceri" pot face fara a avea o firma sau acte?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Devii politician de varf.

| Simpatic a răspuns:

Astea nu sunt afaceri sunt simple gainarii si da poti face.
Dupa proverbul hotul neprins este negustor cinstit.
Multi au ajuns oameni de afaceri din gainari, cam toti milionarii in euro de dupa 90winking
Problema acum este ce sa faci cand toata lumea vinde de toate!?

| Violleta2022 a răspuns:

Fara acte legale, nu poti avea nici un fel de afacere.

Dar de ce ai vrea sa faci asta, mai ales ca ANAF-ul vreifica tot, avand acces la toate conturile bancare din tara (atat in lei cat si alte monede internationale), la tot ce se plateste prin paypal sau alte metode de plata (western union, Rio, Smith&Smith samd).

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar ieri am vazut un anunt, ca cei care nu pot fac dovada banilor din contul bancar, sunt impozitati de ANAF un procent de 70% din banii aceia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar niste profesii liberale pentru care nu poti face pfa sau srl...
arhitect, avocat, asistent medical... din astea. Bineinteles niste taxe tot platesti

| dullcat a răspuns:

Nicio afacere.Sunt unii care s-au trezit cu anaf pe cap chiar si pentru sume mici, deci mergi pe riscul tau.

| Sophieka a răspuns:

Ceva ce poti face ca freelancer sau pentru care nu exista cod caen si astfel la sfarsit de an, ai plati doar 10% din venitul pe care il declari.

| trophin a răspuns:

Trafic de droguri. cum a scris cineva, nu exista ceva ilegal sa fie legal, e doar o fabulatie

| AnonimA7419 a răspuns:

Niciuna.

| ilovefemboyssimaimutoi123 a răspuns:

Black market d-astea