| numesiprenume0 a întrebat:

Doresc sa cumpar o masina(SH) sau o garsoniera... Plata se face in euro sau se poate face si in lei? Se poate refuza plata in euro pentru lei?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde numai de cerinta vanzatorului.
Unii vor plata in euro, altii in lei.

Siguri ca poti refuza plata in euro, dar nu te astepta ca vanzatorul sa mai vrea sa-ti vanda tie acel produs, pe lei.

In fond el are produsul si el pune conditiile, putand sa vanda aluia care este dispus sa plateasca in euro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca cumperi de la o persoana privată acesta poate alege sa ceară plata in lei sau euro. Daca cumperi de la o societate atunci plata se face exclusiv în lei.

E alegerea ta daca refuzi plata in euro, dar asta nu înseamnă că vânzătorul e obligat să vândă cum vrei tu.