| BigV a întrebat:

Economia SUA e aproape de colaps(cel putin asa sustine media) ceea ce ar duce multe alte tari la faliment, pe de alta parte s-a sesizat faptul ca la noi in Romania au inceput sa apara din nou investitori si, in ciuda problemelor SUA, au crescut exporturilor peste cifra din 2008. China incepe sa capete teren pe plan economic si cred ca va deveni prima putere economica a lumii, daca nu este cumva (neoficial).
Relatiile cu SUA nu ne-au adus nimic bun si nu cred ca ne vor aduce vreodata! In opinia mea cred ca ar trebui sa incercam cumva ca tara sa ii atragem pe chinezi de partea noasta! Care este opinia voastra?
http://www.vrn.ro/......scensiunea

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

Salve bigV. Opinia mea:

Ce sustine media despre economia SUA este adevarat. In 2007 au printat inca o data si jumatate mai multi $ decat in ultimii 200 de ani -> inflatia infloreste. Dolarul nu este garantat de aur, deci dolarul functioneaza pe incredere, este fiat money, are valoare doar pentru ca tu crezi ca hartia de $100 iti va aduce in schimb un anumit nr de produse. Daca increderea asta dispare, s-a fript SUA. Datoria publica este iarasi enorma, deci dobanzile ii mananca pe americani, iar ca sa platesca din datorie, SUA printeaza dolari, ceea ce-i devalorizeaza. Dolarul care slabeste tot mai mult ii afecteaza pe cei cu venit fix in dolari ( salariatii ). Cei ce au imobiliare nu sunt afectat (casa nu fuge nicaieri ) si nici cei ce au afaceri (se devalorizeaza dolarul -> maresc preturile la produse). Partea mai complicata este cu globalizarea. Economiile sunt interdependete prin institutii financiare ( FMI, World Bank Group, etc ), afaceri, bursa, etc. Si SUA fiind puterea nr1, daca-i pica moneda ii va destabiliza pe toti.

Legat de China, aia vor ajunge nr1 aproape sigur. Sunt multi si harnici. Au un guvern care s-a trezit si este incomparabil cu ce au avut inainte. Sunt si workaholics. Acolo gasesti copii de 5 ani care in domeniul muzicii intrec pe cei de la conservatorul nostru, acolo se fac tabere de robotica pentru copii, etc. Si toti astia sunt sustinuti de marea masa de chinezi care sunt baza, pun osu si produc mult si bine pe bani putini. E ceva...interesant in China.

Legat de cine sa atragem de partea noastra, cat mai multi, dar aia nu se baga cu noi pentru ca romanii au o inima de ciocolata. Situatia e pe interes. SUA, UE, NATO, etc, ne-au vrut de partea lor pentru ca avem acces la Marea Neagra si suntem aproape de Rusia. Nu vad de ce china ar fi atrasa de noi.

Bafta! ( astept si parerea lui ATHOS laughing)

3 răspunsuri:
| DoarImpreuna a răspuns:

ATHOS cu respecte iti spun ca SUA se va prabusi in maxim 2 ani. z8n are dreptate. Cat despre Money Channel mai bine nu te alimenta cu informatii false. Ne mint astia de ne gată. Daca vrei detalii pot da.

Cu stima

| ATHOS a răspuns:

Haide sa le luam pe rand.
1. Daca vrei sa-ti faci o cultura economica te sfatuiesc sa urmaresti canalul tv Money Channel iar pe internet site-ul www.money.ro. Urmarind cu regularitate, odata cu trecerea timpului si pe masura cresterii cunostintelor de ordin economic, vei intelege mult mai bine "mersul lumii".
2. Economia Statelor Unite nu se apropie de colaps. Este tara cu cea mai mare flexibilitate economica, cu o capacitate de adaptare extraordinara. Este tara cu cea mai mare productivitate din lume. Retine ca un muncitor din UE produce doar 2/3 comparativ cu un muncitor american.
3. Relatiile cu SUA merita a fi dezvoltate din toate punctele de vedere(ne-au adus integrarea in NATO iar ulterior in UE). Din pacate produselenoastre nu prea sunt competitive inca pe aceasta piata.
4. Exporturile Romaniei nu au crescut gratie unor masuri luate de catre guvern ci datorita iesirii din recesiune a UE. 70% din relatiile economice ale Romaniei se desfasoara cu tari din UE.
5.Conform celor mai optimiste estimari economia chineza va deveni nr. 1 mondial abia in anul 2050. Mai e ceva pana atunci, ce zici.
6. Din punctul meu de vedere trebuie dezvoltate relatiile economice cu toate tarile lumii. Desigur trebuie sa punem accent pe promovarea produselor noastre in tarile cu un mare potential de absortie a produselor romanesti(eu as pune mare accent pe UE, Rusia si Statele Unite).
Pentru azi cred ca este destul. Iti voi raspunde si la alte intrebari.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In orasul meu exista deja multi investitori chinezi, deocamdata comercianti si prestatori de servicii mai mult, dar sunt si doua fabrici producatoare in doua domenii diferite.
Se discuta implicarea lor in agricultura judetului.
Asa ca;-) a inceput; pe locuri, fiti gata: fiti increzatori.