| IIIx333III a întrebat:

Eu am fost la primul casting la agentia Everest. La al doilea m-a chemat maine, la ora 5. Pe net spune ca este o mare teapa, ca iti va gere 3400 lei. Eu nu mai stiu ce sa cred, ma voi duce maine, sa vad. Dar vreau sa stiu... daca, din propria voastra experienta, v-a cerut vreun ban? Voi ce detalii mai stiti? Funda. Cred ca voi lua teapa...

12 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

Vad ca nu ti-a raspuns nimeni, inseamna ca ca nu cunosc problema. Parerea mea e ca nu te costa nimic sa merigi, iar daca iti cer bani le multumesti de colaborare si pleci. Asta e tot! bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija ce semnezi pe acolo, daca ti se cere sa semnezi, tu trebuie sa duci documentele cu tine acasa sa le vada cineva din familie mai trecut prin experiente deosebite, nu e o critica dar se vede ca tu ai putina experienta, nu e o rusine, mai bine mai ceri parerea cuiva inainte de a semna, asa cum ai cerut azi parerea celor de aici de pe TPU, vei cere parerea concreta a cuiva care te poate ajuta sa EVITI o greseala si apoi sa regreti, e usor sa semnezi o hartie fara sa o citesti si apoi sa te trezesti ca trebuie sa platesti bani grei
maine poti merge insotita, dar ai grija sa nu te insoteasca cineva care apoi te indeamna sa semnezi orice, un document e semnat dupa ce lectura acestuia e bine rumegata.
in toate cazurile trebuie sa ai exemplarul tau personal original NU o copie xerox

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ca crezi. Sigur vei lua teapa :] Bravo tie ca ai citit inainte s dai banii. Ce mai. Isi bat joc de copiii nostri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai de ce sa platesti o suma de bani atat de mare, tu esti incepator/incepatoare
trebuie sa negociezi sa lucreze pentru tine pentru o suma mult mai mica
in orice caz e clar ca nu vor lucra pe gratis, e imposibil
dar intre gratuit si 3400 e oribil de mult
cauta o agentie care face aceleasi servicii pentru o suma rezonabila

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred uni spun ceva sia altii alceva asa ca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara
Din acelasi motiv ca si voi am intrat pe Google sa caut cate ceva despre aceasta agentie Everest, deoarece am avut o experienta asemanatoare saptamana trecuta.Acelasi scenariu:o domnisoara vorbareata l-a "racolat"verbal pe copilasul meu de 13 ani in fata scolii(tot in zona Piata Sudului) in ideea de a se inscrie pe o lista cu nume si nr de telefon, daca isi doreste sa apara in reclame tv etc.Copilul dorindu-si asa ceva imediat a raspuns afirmativ invitatiei.Au trecut cateva zile si lunea trecuta, copilul fiind in vacanta alaturi de noi parintii lui vine cu telefonul si spune sa vorbim cu doamna care l-a inscris pentru modelling, deoarece are loc un casting.Raspund si o voce placuta dar si amabila imi aduce la cunostinta organizarea unui casting marti orele 19 in zona Romana.Raspund afirmativ si inchid. A doua zi sunau din partea agentiei sa ne reaminteasca de casting.Ne organizam si plecam spre locul respectiv.Nu va spun ce chim cu locul de parcare...de altfel daca locuiti in Bucuresti cunoasteti problema foarte bine. Odata ajunsi la destinatie se completa o fisa cu datele copilului dupa care eram condusi intr-o sala aglomerata de copii de toate categoriile.La un moment dat apare o domnisoara care ori traita prin strainataturi ori de prea multe ore de dictie vorbea oarecum cu un accent ciudat, care ne descrie compania etc.Copii sunt chemati in ordinea sosirii la un mic interviu unde li se spune ca vor fi contactati telefonic in cazul in care vor fi acceptati in faza finala a castingului.
A doua zi primim un telefon de felicitare prin care suntem anuntati ca vineri orele 15 sa ne prezentam la aceeasi adresa din Romana pentru o ultima evaluare insa imbracati inj bermude si tricou ( asta in cazul baieteilor).
Vineri ne-am prezentat bineinteles, increzatori si fericiti ca vom afla pentru ce se organizeaza acest casting, cand dupa cum relatau mai sus si alte persoane, suntem condusi intr-un mic birou unde apare o tanara blonda excesiv de vorbareata care incearca sa stabileasca un dialog cu copilul incercand totodata sa-i induca ideea de asi dori sa devina manechin sau actor asta in cazul in care nu era prea hotarat sau ma rog ce-i inspira ei copilul meu.Pasul doi apare domnisoara cu accent care evalueaza nivelul copilului si incearca sa stabileasca daca intr-adevar copilul se ridica la nivelul agentiei.Incepe o proba de recitat poezii, o proba de mers scenic, mima etc.Pasul trei domnisoara evaluator iese si revine prima domnisoara care ne felicita si ne ureaza bun venit in agentie deoarece "frumuselul a luat castingul" spuse zambind.Noi ii multumim, dupa care ne spune ca implica niste costuri pregatirea copilului.Eu neputand sa ma abtin o intreb despre ce costuri vorbeste deoarece castingul din cate intelesesem implica alegerea unor copii pentru niste reclame. A zambit si mi-a spus ca nu este vorba despre asa ceva ci despre un curs de actorie, nutritie totodata si de o sedinta foto in urma caruia se vor face 72 de poze, copilul va beneficia de stilisti etc si ca totul se ridica la suma de 3400 lei achitabili in 3 rate.(numai pozele costau 1600 lei)
La auzul acestor "mici"detalii, i-am spus ca imi rezerv dreptul de a ma consulta si cu sotul in privinta acestei colaborari si am plecat civilizat.
Ce vreau eu de fapt sa spun in urma acestei experiente este faptul ca aceasta agentie si cu siguranta nu e singura, abuzeaza de sentimentele si dorinta copiilor de a fi mediatizati date fiind vremurile in care traim. Le vand sperante vise nerealizabile, deoarece intotdeauna dar intotdeaua cel care alege in urma unui casting pe cel ce va aparea intr-o reclama este cel care apeleaza la serviciile agentiei si nu agentia.Si mai spun ceva si cu asta termin:promovarea implica investitie; atata timp cat agentia verbal isi asuma aceasta "obligatie" de a promova atunci din punctul meu de vedere si investitia ar trebui sa le apartina.Ma simt usurata sufleteste ca am putut sa va impartasesc si experienta mea, ce-i drept in mai multe cuvinte, si va doresc o seara placuta in continuare.
Brigitte S.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit si eu ceva de genul. am platit 600 ron pentru o sedinta foto ( o etitza de 5 ani) si sansa ca in urm 2 ani sa fie ceruta in spoturi; binenteles ca nu a mai chemat-o nimeni. ei de fapt vroiau cei 600 ron pentru cateva poze.numa tzepe se dau in Romania!

| Rebecaaa29 a răspuns:

Sa stii ca si eu am facut asta... Tot asa era vorba de 3400 de lei. La inceput dadeai 200 de lei pentru condract si restul in rate. Am facut asta si sa stii ca am avut noroc m-a chemat la sedinte foto si multe altele.Asta tine de noroc sunt persoane care dau 3400 de lei si nu sunt sunati si sunt alte persoane care dau aceasta suma de bani si pot obtine de peste 70 de ori mai multi bani. Asta tine numai si numai de noroc.Succes

| andreea16_3110 a răspuns:

Pe mine m-a chemat maine la 19 da.sunt la ore si o sa ma duc altadata.sa-mi spui si mie cum a fost so ce t-a cerut

| DeeaAndreea_5723 a răspuns:

Da.eu am fost si iti va cere 3400 lei ca si mie mi-a cerut

| SorinaMihalache a răspuns:

Buna tuturor,

Am inscris-o si eu pe fetita mea la aceasta agentie prin decembrie, daca nu ma insel, si a fost chemata deja la doua castinguri. Pe primul, cel pentru Te pui cu blondele, l-a si luat. A fost tare incantata de experienta.
Din ce am inteles de la una dintre domnisoarele care prezentau agentia, aceasta este inca la inceput si de abia acum incep sa apara mai multe proiecte. Mie mi s-au parut seriosi. Acum ramane de vazut. Nu mi se pare totusi anormal sa platesti. Acum fiecare cat poate si daca vrea. Nu te obliga nimeni. In plus, ce mai este gratuit in tara asta? :/
Asadar, mai astept inainte sa ma pronunt.

O zi buna happy

| maimutica02 a răspuns:

Februarie 2011. Le urez tuturor parintilor implicati in astfel de tepe, sa se inarmeze cu rabdare si cu informatii privind modul de a "repara" problema. Fac parte din acei parinti care au fost fermecati de Agentia Everest (sediul in Romana-pe colt cu Bulevardul ce duce spre Pata Victoriei).
Jos palaria in fata fetelor ce tin interviurile cu copii. Au un stil minunat de a promite copiilor un viitor minunat in domeniu. Iar in momentul in care copilul, cu ochisorii de catelus, te roaga sa ia parte la toate aceste "minunatii", iti e greu sa devii tu cel "rau" si cedezi. Asa am patit si eu. Ideea mea nu e aceea de a scoate bani de pe urma copilului, ci este multumirea si increderea pe care copilul ar putea sa o capete.
Concluzia: semnarea unui contract (care e facut la misto), taxa de inscriere 200 lei si programarea platii restului sumei- pana la 3.400, in alte 3 rate (o rata pe luna). M-am dezmeticit abia dupa ce am luat teapa si am luat atitudine in mai putin de 24 ore. Am recurs la amenintari si mi-am recapatat avansul de 200 de lei, inainte de a face sedinta foto.
Problema insa ramane. Extrem de multi parinti vor trece prin ceea ce am trecut si eu si poate ca nu vor mai fi atat de norocosi in recuperarea banilor. Atentie mare-mare! Agentiile corecte nu percep taxe!Am invatat din greseli!