| DeeaDeuTsa a întrebat:

Zilele trecute, după ore, am fost „ abordată / atacată / solicitată " să particip la un casting de modelling [ sau ceva de genul ] şi am zis nu acelui domn... apoi era o femeie aceea părea mai convingătoare şi am decis să încerc-firma se numea Everest [Modell]. Am completat cu datele necesare. Când ajung acasă o anunţ şi pe mama [ că tata nu prea o are cu astea ] şi i-am explicat ceea ce s`a întâmplat şi că mă vor suna după câteva zile. A fost un caz asemănotor cu al ei pentru că şi ea m`a înscris tot la o altă agenţie de model - aceeaşi firmă după spusele mamei numai că au solicitat`o alţi oameni [ în Tineretului a fost întrebată ]. Şi la inceput nu mi-a plăcut ideea că nu mă consider frumoasă / potrivită pentru aşa ceva.
Aseară, la ora 19 trebuia să mă prezint la această agenţie de care eu nu ştiam că într`un fel sunt înscrisă de 2 ori. Am cobor la Romană, unde trebuia să ajungem, şi suntem solicitaţi de un tip de la o altă agenţie. Mama a spus că noi trebuie să ajungem la agenţia Everest de pe strada Lascăr Caragiu nr 2. Am renunţat să mergem al acea agenţie şi ne-am îndreptat spre această agenţie nouă, Media World Casting. Am mers şi am completat un formular / contract în care ni s`a comunicat că este timp de 1 an. A fost plăcut. Tocmai atunci începu` să`mi placă şi realizam ca mama ave adreptate. Poate imi găseam vocaţia aici. Am fost chemate luni, pe 13 iunie, la interviu cu directoarea agenţiei. Vom merge cu siguranţă la ora 17:30.
Astăzi, eram la ora de fizică şi nu puteam răspunde la telefon. Mă gândeam că poate era vreo colegă, mama, dar la un moment dat mă gândeam şi la agenţia Everest [ la care m`am inscris eu fără să ştiu că o făcuse şi mama ]. În pauză, am observat că era un număr nou. Am sunat înapoi. S`a prezentat doamna frumos, întrebându`mă cine sunt. Am spus că sunt o fată care s`a înscris la un casting... nu`mi veneau cuvintele de a mă exprima + că era şi gălăgie. Dânsa m`a recunoscut şi am spus că sunt persoana respectivă, cea pe care o căutau. mi-am confirmat participarea la casting dându`i numărul mamei că mi se ceruse. Au sunat`o şi mama a spus ca nu. Când am ajuns acasă, după o discuţie cu mama, i-am sunat inapoi si mi-am confirmat pentru a 2a oară participarea. Am fost chemate la ora 20:00 mâine seară [ 11 iunie ].
Inainte să postez întrebarea m`am informat despre această agenţie şi se spune că se plăteşte 340 lei pentru nu sţiu ce şedinţă sau ceva de genul.
Întrebarea mea este :::
Voi ce părere aveţi?
Ce ar trebui să fac?
Eu vreau să continui pe domeniul cu participarea la genţia Media World Casting dar depinde de inetrviu.
Este vreo păcăleală / ţeapă la vreuna din agenţii? Chiar vreau să ştiu ca să pot să fiu sigură că nu`mi zboară banii degeaba- doar ca să ajungă la ei.
Aţi avut experienţa asta? Voi sau prietenii voştri?
Pot continua cu încredere la vreuna dintre aceste 2 agenţii?
Spuneţi`mi vă rog mai multe detalii pentru amebele firme / agenţii.
Dau Fundăăă! Promit! [ scuze pentru categorie dacă nu e potrivită]

6 răspunsuri:
| DyaElla a răspuns:

WOW
cat ti-a luat sa scrii?
Era sa fac si eu asta...dar parerea mea e ca oricat de frumoasa ai fi tot nu te aleg. St doar niste mancatori de bani. 70 de lei inscrierea plus alti multi bani, asa era unde a vrut mama sa ma duc
acum daca u char ai incredere in tine si esti per-convinsa ca vei castiga si ca esti cea mai frumoasa ddin participante, concureaza
Nu am decat sa iti urez mult Succes

| LexieD a răspuns:

Amandoua agentiile sunt o mare prostie,la Everest nu am mai fost pentru ca am auzit ca e abureala, iar la Media World Casting e o pacaleala, m-am inscris acum un an(taxa era de 70 lei)nu mau chemat la nimic, erau pe site inca vreo 50000 de copii/adolescenti/adulti, deci era foarte greu sa te gaseasca cineva, plus ca au spus ca imi vor face o carte cu poze(dintr-o sedinta foto pe care urma sa o fac pentru carte)si cu datele mele(am mai dat 30 lei, in total 100) si nu mau chemat si nici nu mi-au facut cartea.pana la urma s-au certat mama si tata cu ei sa ne dea banii inapoi sad

| Raya_9247 a răspuns:

Deci,trebuie sa stiti ca nici o agentie serioasa nu cere bani pentru asa ceva. Daca chiar vrei sa urmezi aceasta "cariera" clik aici : http://www.mramodels.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=63 la aceasta agentie de modeling nu se percepe nici o taxa(nu stiu daca ai vazut ca tot ei se ocupa si de fetele de la "Next top model").

| Deny1333 a răspuns:

Şi pe mine m-au chemat la agenţia aceea şi sinceră să fiu, nu e serioasă deloc. În schimb, pe internet scrie 3400 de lei, nu 340. Au fost nişte prietene şi au spus că e o abureală totală, aşa că eu nu m-am prezentat la şedinţă.
Acum, faci cum vrei. Iar pentru detalii, caută site-urile agenţiilor, acolo vei găsi câte detalii doreşti.

| Angel0 a răspuns:

Pacaleala 100%. Agentiile serioase nu cer bani.

| Iuzzzzi a răspuns:

Paiii.
Si eu st la agentiaaa astaa laughing
Si am platit 340 lei si am facut o sedinta foto.
Si dupa aia o sa faci niste cursuri.
Am un contract cu ei de 2 doi si app a trecut un an.
Pana acum nu am fost chemata la nimic, insa am vazut ca pe alti prieteni cu care am facut cursurile i.au chemat.
Nu stiu cat e de serioasa dar pana acum au avut castinguri numai cu copilasi.
Eu te sfatuiesc sa nu dai banii degeaba ca nu prea e asa serios.