| anonim_4396 a întrebat:

Exista legi sau politici de antreprenoriat care sa favorizeze studentii?

Răspuns Câştigător
| unuzero a răspuns:

Sper ca seful/sefa care detine SRL ul merita aceasta reducere. in general, cei mai multi dintre ei nu meritawinking

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Taxele la Registrul Comertului pentru infiintarea unui SRL sunt cuprinse intre 450 si 500 de lei. La acestea se adauga capitalul social de 200 de lei care se consemneaza la CEC.

In cazul studentilor, pentru infiintarea unui SRL, acestia vor plati urmatoarele taxe la Registru: 39 de lei taxa de timbru si 50 de lei rezervarea denumire firma; la acestea se adauga capitalul social de 200 de lei care se consemneaza la CEC.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da

| CatalinTPU a răspuns:

Ca sa beneficiezi de scutirea de taxe la infiintarea unei firme, trebuie sa fii student la zi, la stat, cel putin in anul II de studiu, cred ca si integralist, sa ai sub 30 de ani. Dar asta e valabil doar la infiintarea primei firmei.

| Jderu_Adrian_1997 a răspuns:

Uite aici

4 Elemente ale unei Afaceri profitabile
_________________________________________
www.stars-business.com/ebook

| iustin74 a răspuns:

Stiam ca daca esti student (si ai o adeverinta sau ceva in genul asta care sa demonstreze ca esti student), beneficiezi de unele scutiri de taxe si impozite pentru business-ul tau.

| marta31 a răspuns:

Da, primesti niste scutiri – taxele de inmatriculare, tarife pentru serviciile de asistenta prestate de Oficiile Registrului Comertului, taxe pentru autorizarea functionarii, taxele pentru obtinerea autorizatiei de desfasurare a unor activitati economice de la administratia publica locala si asa mai departe. Dar timbrul judiciar tot trebuie sa il platesti plus taxa de rezervare sau verificare firma.

| dinuandrei a răspuns:

Scutirea de taxe o primesti doar daca infiintezi firma de la zero, nu si daca o dobandesti prin cesiune.

| rallu_9075 a răspuns:

Daca aduci o adeverinta de student la inregistrarea unui SRL la registrul comertului, beneficiezi de tarife reduse.