| doctoru_5476 a întrebat:

Exista legi in tara asta? Si de ce exista?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, există.
Pentru unii să le încalce iar pentru alții să le aplice.
Infractor/Legiuitor!
Pa, pa.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt chiar prea multe. Exista fiindca este nevoie de ele, fara legi am trai in haos si legea junglei iar asta ar insemna un rau cu mult mai mare decat ce exista in prezent - o reglementare excesiva, acte normative proaste, facute nu pentru binele public ci pentru interese clientelare etc. Mai mult rau, decat existenta unor legi proaste, este ca avem, de destule ori, o justitie stramba, legile nu se aplica in mod egal, decat la nivel de teorie, in practica cei cu bani, relatii etc au mai multe sanse sa castige intr-un proces, chiar daca nu au dreptate, decat ceilalti justitiabili.

| Hombre a răspuns:

Exista, sigur ca da, doar pentru a ne preface ca le respectam.

| Roby67 a răspuns:

Exista legea junglei.

| cornel a răspuns:

Legile sunt facute ca sa fie incalcatehappy

| Lolittaa a răspuns:

Ca sa fie incalcate...

| primaru a răspuns:

Exista dar nu pentru toti

| ellyah a răspuns:

Da, exista legi.De ce? Ca sa creem impresia unui stat de drept.De ce sa creem aceasta impresie? Ca sa putem accesa fonduri si sa acestea sa fie furate de cei care fac legile acestui stat.

| veronyka a răspuns:

Exista, exista pentru a fi incalcate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista dar din pacate nu pot tine in friu iubirea a doi tineri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista foarte multe legi proaste si cateva bune care sunt incalcate.