| bleakk a întrebat:

Familia mea este compusa din:tata(41 ani), mama(43 ani), fratele meu(15 ani) si eu(17 ani) + bunicul din partea mamei (74 ani) care sta cu noi. Suntem o familie de la tara, eu si fratele meu fiind nevoiti sa mergem la liceu cu microbuzul,amandoi avand abonamente. Vrea sa va spun ca venitul familiei noastre este destul de mic, mai ales in aceasta perioada de iarna, inceput de primavara. De ce? Sa va spun. Tatal meu si pensia bunicului(800 lei) sunt singurele surse de venit din timpul anului deoarece mama nu lucreaza. Este destul de greu. Tata lucreaza cu un vecin (in particular/fara carte de munca) in constructii/zidarie + amenajari interioare (gresie/faianta,tavane si tot ce se poate stii in domeniu). Nu au 'studii' in domeniu,ci au invatat cu timpul, deci experienta isi spune cuvantul. Ei gasesc lucrari in sat/alte sate mai pe tot parcursul anului, si sunt destul de cautati. Lucreaza impreuna de 5 ani. Insa,in aceasta perioada de iarna,nu pot lucra deoarece este frig si isi pun sanatatea in pericol. Este deci bine cand au lucrari ca este o zona banoasa, dar si munca grea. Mama are o postliceala sanitara, a lucrat cativa ani ca asistenta medicala la un medic de familie insa de atunci (4-5 ani) nu isi mai gaseste de lucru in acest domeniu.Ea isi doreste enorm sa lucreze, dar in ciuda cautarilor nu gaseste. Ar fi un lucru extraordinar pentru familie daca ar lucra si mama. Doresc ajutor din partea dvs. Niste sfaturi/pareri/recomandari.

2 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Presupun ca fiind o zona rurala, nu aveti in sat/satele apropiate un spital. Si cu siguranta, oameni bolnavi exista. Mama ta ar putea gasi o firma de ingrijiri medicale la domiciliu, care au posibilitatea sa angajeze asistente medicale cu experienta pentru a deservi cetatenii care au nevoie de tratamente medicale, intr-o zona in care serviciile medicale sunt mai prost reprezentate. Sau ar putea face un curs de fizioterapie, kinetoterapie, terapii Bowen - care au mare cautare, si isi poate gasi "clienti" in particular.

| Larissa_Oana_2000 a răspuns:

Fratele tau sau tu va puteti gasi un job de vara si sa strangeti banii necesari...