| bleakk a întrebat:

Vreau sa va prezint o situatie si daca ati putea urmari/citi cu atentie ca sa imi puteti da un raspuns/sfat bun daca se poate. Tatal meu are 41 de ani.Nu a putut urma studii superioare in tinerete deoarece nu a avut posibilitati nici materiale dar sa zicem ca nici nu i-a placut,insa,totusi in viata, trebuie sa faci ceva ca sa-ti castigi existenta,cum se spune.S-a axat pe "zugravie"/constructii.A invatat foarte bine meseria in aceasta perioada de timp (pana in prezent) si stie sa faca multe lucruri in acest domeniu.A lucrat si angajat la patron,si pe cont propriu pe unde mai gasea lucrari, iar de ceva timp (4-5 ani) lucreaza impreuna cu un vecin.Pe parcursul anului,in perioada in care se poate lucra (cand e cald adica martie/aprilie pana in noiembrie) a gasit pana acum lucrari si chiar bune in care putea mentinea echilibrul financiar al familiei si sa ne tina in scoala pe mine si pe fratele meu fara prea multe mofturi, desigur.Anul acesta se pare ca nu prea mai are si vrea/trebuie sa se reorienteze. Avem 3-4 hectare de pamant mostenite si doreste sa vand ceva din ele ca sa poate sa stranga o suma de bani sa poate incepe un "bussines". Si eu va intreb ce poate face cu o suma nu foarte mare de bani?

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu recomand ca sa nu-l vanda, ci sa planteze ceva pe el. Daca nu este teren agricol, atunci poate sa faca o livada si sa planteze pomi fructiferi. Va fi o afacere in care se poate implica. Iar daca este campie, de asemenea sa planteze cereale -sa-l inchirieze unei asociatii.

| Veromon a răspuns:

Nu prea se intampla ca un meserias onest, cu experienta si care face treaba sa nu aiba lucrari! Recomandarile isi fac treaba dintotdeauna. Eu cred ca nu ii mai place munca, gaseste pretexte si vrea sa vanda averea familiei pentru cine stie ce afacere ca sa ii fie lui mai bine. Ca sa iti faci o idee, sunt foarte multi oameni care au bani sa inceapa o afacere si cu toate astea isi vad de treaba lor, in ziua de astazi, micile afaceri nu mai merg deloc daca nu ai foarte multa experienta intr-un domeniu, putere foarte mare de munca, mult noroc si timp + bani sa astepti cativa ani pana cand afacerea se punea pe picioare sa aduca profit. Mai bine se angajeaza sa poata castiga cat sa va intretina si sa va lase terenul, poate o sa va fie voua mai de folos.

| AdrianSandu a răspuns:

Nimic, sincer, eu cred că dacă vinte terenul va pierde banii, va ajunge să-i cheltuiască aiurea deoarece nu știe să pornească o afacere, eu te sfătuiesc să-l convingi să nu vândă terenul, dacă e un teren bun mai degrabă să caute să-l arendeze.

Sau poate să încerce să facă agricultură, sau să aibă grijă de animale.

În orice caz, dacă vinde terenul, poți să zici că banii s-au pierdut deja, ori îi va cheltui pe lucruri ori pe o afacere care nu va merge.

Mult noroc și gândește-te bine la ce vrei să faci.

| bleakk explică (pentru AdrianSandu):

De ce pretinzi ca stii ca o viitoare afacere nu va merge? Ce am intrebat eu si cu ce "premonitii" ati venit voi.

| AdrianSandu a răspuns (pentru bleakk):

De ce, întrebi?

Pentru că părinții mei au făcut același lucru, și în afară de câteva obiecte nu s-a ales nimic de banii de pe pământul și pădurea vândută.

Pur și simplu dacă nu știau nimic despre cum să pornești o afacere, nu au făcut decât să cheltuie banii.

| nimenisi13nimic a răspuns:

Nu e ceva concret ca sa-ti pot raspunde ...depinde de multi factori... legat si de teren(de locatia lui), de ceea ce e capabil si de ce e cunoscator tatal tau sa faca, trebuie studiata piata si nu poti porni o afacere daca e evident ca nu va prospera.
Ar fi bine sa ramana la constructii avand in vedere ca se pricepe

| castraveteleneinfricat a răspuns:

Sa isi deschida un mic magazin.Nu neaparat alimentar, ar putea cher sa isi deschida un magazin cu materiale de zugravit.

| Patrunjel_Izabella_1995 a răspuns:

Decat sa-l vanda, mai bine il tine.Subventiile pentru pamant sunt destul de ridica, si ca sa le primeasca trebuie doar sa coseasca iarba, si atat.Pentru 3-4 hectare ar putea primi destul de multi bani in fiecare luna