| anonim_4396 a întrebat:

Funda ! pls help mee ! raman datoare :* o problema la economie ...: Daca o firma are rata profitului de 20% (calculate la costul de productie), iar costurile de productie sunt de 5 milioane lei, care este cifra de afaceri si care este masa profitului?

Răspuns Câştigător
| itsirc3 a răspuns:

Explicatie:
rata profitului este egala cu: profitul supra costul total ori 100 (Pr/CT *100)
De aici profitul da 1 000 000
Cifra de afaceri este egala cu profitul plus costul total (CA=Pr+CT)
Ca=1 000 000+5 000 000
CA=6 000 000.

1 răspuns:
| itsirc3 a răspuns:

Cifra de afaceri este de 6 milioane iar profitul este de 1 milion.