| Crescent a întrebat:

Hei! Ce înseamnă plata prin transfer bancar? Se face online?
PS: nu știam ce categorie să aleg

Răspuns Câştigător
| Roliii a răspuns:

Nu, destinatarul iti da un un cod IBAN prin care tu faci transferul. Te duci fizic la banca si spui ca vrei sa faci un transfer, ii dai IBAN-ul, numele destinatarului daca ti-l cere si numele bancii spre care merge, unele banci pot facilita acelasi lucru pe aplicatie si atunci acelasi lucru poti sa-l faci si online, destinatarului ii arati chitanta daca e vanzator, sa inceapa sa iti dea produsul sau serviciul dorit

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plata prin transfer bancar inseamna plata din contul tau bancar in contul bancar al beneficiarului platii.
Pentru aceasta ergi la banca ta, completezi un ordin de plata, cu numele si prenumele (sau denumirea daca este firma) beneficiarului, banca si codul IBAN al contului acestuia, suma de plata si motivul platii si apoi banca ta va face transferul.
Bineinteles ca trebuie sa ai in cont suma pe care o platesti.

| mi25 a răspuns:

Transferul bancar este plata facuta doar prin harti: ordin de plata, bilet la ordin etc., dintr-un cont al tau in contul celui caruia ii faci plata.
Transferul se poate face la sediul bancii sau online daca ai internet baking, ambele prin ordin de plata.