| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Eu si parintii mei suntem nevoiti sa ne mutam cu chirie dupa o lupta pierduta cu banca. Nu vreau sa stau toata viata in chirie. Credeti ca se mai poate cumpara un apartament la ora actuala fara imprumut bancar? Cum? Plecand in strainatate? Unde se castiga bine? Cred ca o sa ne fie greu sa stam cu chirie, salariul alor mei impreuna este de 2500 lei adica 25 de milioane pentru 3 persoane/ luna.

Răspuns Câştigător
| Mateiciuc_Josh_1998 a răspuns:

Buna,eu cred ca cel mai bine e sa pleaca unul in Germania ca acolo se castiga bine, strange bani si apoi iti iei din nou apartament,(gasesti joburi online] funda?

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut, ati putea sa incercati la primarie sa cereti o locuinta sociala.

Locuinta sociala se poate cumpara apoi la preturi mai mici.

In plus chiria este si ea mica.

| AtateaConditii a răspuns:

Nu ai sanse. Mai bine in strainatate. Pana strangeti banii aici in Romania o sa ai deja nepoti.

| ALGator a răspuns:

E trist ca s-a intimplat asa. Dar lucrurile se repara in timp.
E greu de raspuns la intrebare pentru ca informatiile sint prea putine.
"Nu vreau sa stau toata viata cu chirie". Dupa cum scrii, nu vrei sa stai niciun moment.
Cel mai sigur este sa-ti alegi o meserie care sa aiba si cautare in strainatate. Nu stii daca vei pleca (sau va trebui) dar o meserie trebuie sa ai.
E diferenta intre un stomatolog care pleaca in Germania si un avocat. Primul va primi serviciu imediat poate, si din acel moment apartamentul e asigurat.
Ai spus cit cistigi. Dar care va fi chiria? Poate ca merita sa stai o perioada pina iti aduni fortele. 2500 lei in oras mare (scump, chirii mari) si aceeasi suma la tara nu e acelasi lucru.
Deci, depinde. Solutia nu e "Germania" ci "sa fii tinar" ca sa ai timp sa-ti construiesti o viata. Cu apartament.
Succes!

| Camper123 a răspuns:

Strainatatea este singura solutie, cred eu.

| alexutzu1981 a răspuns:

E complicat si cu strainatatea, unii nu se adapteaza, alte familii se despart. Sa zicem ca plecati toti 3 si reusiti in 5 ani sa strangeti bani de un apartament, apoi cand va intoarceti va trebui sa va gasiti joburi noi ca sa intretineti acel apartament altfel il veti pierde si pe acesta. Daca alegeti sa ramaneti in strainatate, acolo mai mult ca sigur veti sta toata viata cu chirie pentru ca putini reusesc sa-si cumpere o locuinta. Scopul nu ar trebui sa fie redobandirea unei locuinte, ci sa incercati sa fiti fericiti orice-ar fi. Strainii intr-o proportie mai mare decat noi sunt chiriasi, cu toate astea sunt mai fericiti. Multa sanatate!