| Mariya97 a întrebat:

Va implor! Ajutor.
Am 23 de ani si totul a început la varsta de 7 ani cand mama mea s-a sinucis din cauza ca tatăl meu o insela cu actuala sotie. Dupa moartea mamei, soția tatalui venit in casa impreuna cu fiica ei din alta căsătorie. Mereu au fost discriminări intre noi doua. Ea a avut voie sa stea dupa scoala la un suc, eu nu, es avea libertate, eu nu. Am fost mereu un copil cuminte, învățam bine, dar tata nu a avut niciodata incredere in mine iar la 18 ani am luat decizia sa plec de acasa
Dupa 3 luni l-am cunoscut pe actualul soț și ne-am mutat impreuna. El sta impreuna cu parintii. Dupa 1 an de relatie am zis sa ne mutam impreuna singuri dar el nu a vrut. Am ramas insarcinata si a trebuit sa facem imprumut la banca pentru a pune centrala in casa pentru căldura.De 3 ani socra ma calca pe nervi, ea nu face nici un pic de curatenie, de bun simt, e casa ei dar bun simt pentru curatenie fata de nepotii ei as vrea sa aiba. Nu pot sa dau detalii despre ce face ca e mult prea rușinos. Profita de faptul ca noi nu avem cum sa plecam din casa, eu nu am la cine sa apelez si isi bate joc peste măsură de curățenia pe care o fac eu, intenționat.De o luna de zile stau in casa de cand cu virusul asta si am devenit anxioasa, ieri am facut un gest la care nu ma gandeam niciodata. Socra mi-a reprosat ca nu fac curat si aproape m-am sinucis sotul lucreaza de dimineata pana seara, din familia mea nu mai am pe nimeni.Nu putem sa plecam nicăieri.
Rata la banca e de 1500 de lei/luna si nu ne permitem sa ne luam chirie, dorim sa ne mutam, sa fim independenți. Scriu aceste randuri cu ochii in lacrimi, nu vreau ca fiul si fiica mea sa vada cum bunica lor tipa mereu la mine, iar socrul cand se.imbata înjura si tipa. Va rog mult, va implor.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cred că vă poate ajuta cineva de pe TPU material cu o căsuță.

| anonimg a răspuns:

Mergeți la primărie să vă dea o casă tip ANL. Nu știu cât este chiria, dar nu ajunge la 100€ cum este la particulari. Un ANL poate fi cumpărat și să devină proprietatea voastră dacă vreți; sau când vreți.

| Frank51 a răspuns:

Troll sau nu... V-ati grabit cu toate. In viata asta exista 2 tipuri de oameni.
A) Aia care fac greseli stupide(si nici nu invata din ele)
B) aia care invata din greselile prostilor, evitand sa le faca inainte sa existe vreo posibilitate.

Suna dur, dar viata este dura. Totul va fi bine daca iti vine mintea la cap.

| Sofer a răspuns:

Te-ai cam grăbit. Nu trebuia sa te muți la el dacă stai cu soacra în casa ca nu va fi bine niciodată. Va luați o chirie undeva și sa munciți împreună să aveți bani. Ești într-o situație fără ieșiri pana nu achiți ratele.

| minrest a răspuns:

Asa este pentru noi toti; trebuie sa stam acasa cu oameni cu care ne intalneam seara; daca macar unul din noi ar stii solutia, ar aplica-o pentru el.

| Eugen80 a răspuns:

In momentul asta toate ratele s-au amanat 9 luni, deci mergi la banca si fa-ti dosarul pentru amanare 9 luni.
Nu inteleg ce rata la banca ai, dar in continuare stati cu soacra.
Daca nu aveti bani mergeti la AJOFM din localitatea care stati sa analizeze cazul si poate primiti si vreun ajutor social.

| Andrei_Robert_1994_lPpI a răspuns:

Te rog înainte de a te gândi să faci un gest necugetat, un gest care ar pune viața ta în pericol gândeste-te că ai un copil de crescut! Nu face aceeași greșeală pe care și mama ta a facut-o din cauza împrejurimilor! De cele mai multe ori ne angajăm să stăm lângă persoane toxice, care ne încarcă cu energie negativa și asta din cauza problemelor: lipsa banilor, de dragul persoanei iubite etc. Ești încă tânără gândeste te ca ai puterea să schimbi orice din viata ta dacă îți dorești.Actualul soț dacă te iubește ar trebui să te înteleagă, încearcă să vorbești cu el și spune-i că nu agreezi comportamentul mamei soacre, să si-l schimbe pentru că altfel vei pleca si te vei muta in altă parte.Nu mai suntem pe vremea în care trebuie sa locuim cu socrilor, nu mai astepta și pleacă pentru că altfel vei regreta în viitor. Prefer să regret că am făcur un lucru decât că nu l-am făcut. Niciodată nu ar trebui sa ne pese de părerea altora despre noi. Este evident că copilul nu va creste într-un mediu proprice pentru dezvoltarea ei. Ar trebui să îți crești copilul în liniște.
Ridică-te și pleacă!