| Laurentiujr a întrebat:

Hei TPU, știu că sunt idiot, dar ce înseamnă Paypal? Ce timp de plată este? La magazin cum plătești facturile, cu scanner? Sau ce anume? Ofer funda.

11 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

La magazin e PayPoint sef, care e altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns:

Paypal este un serviciu de plata, folosit pentru plati online.
Dupa ce iti creezi cont, trebuie sa atasezi un cont bancar.
Poti trimite si primi bani pe acest cont de Paypal, sau poti efectua plati, cunoscand adresa de Paypal a vanzatorului, sau a celui caruia doresti sa ii trimiti bani.
In esenta, aceasta e o adresa de mail, atasata contului.
1) Atunci cand efectuezi o plata, banii se vor retrage direct de pe contul bancar atașat.
2) daca doresti ca cel caruia ii trimiti bani sa nu iti vada numarul contului, poti depozita o suma de pe contul bancar in balanta Paypal (e un fel de Wallet sa spunem).
Apoi platesti cu banii depusi in contul Paypal, si partenerul vede doar adresa de mail asociata contului, si numele tau.

Cand efectuezi tranzactii fantoma, si iei teapa, protecția si ajutorul din partea PayPal e destul de mare, si se solutioneaza repede.
Mi am primit banii inapoi la o zi dupa ce le am scris ca am fost inselat (am atasat dovezi).

PayPoint e cu totul altceva, sunt niste automate unde poti plati facturi, cumpara monede virtuale sau bonuri Paysafe(PaysafeCard).

PaysafeCard reprezinta o metoda de plata anonima, poti plati doar pe net cu ele, in foarte putine locuri (Steam, Origin, Uplay, etc).
Le gasesti prin benzinarii, si in unele supermarketuri.

| Vântulalb a răspuns (pentru NLS):

"PaysafeCard reprezinta o metoda de plata anonima, poti plati doar pe net cu ele".
Pot sa-mi cumpar cu ele un antivirus de exemplu? Multumesc.

| NLS a răspuns (pentru Vântulalb):

Doar daca vanzatorul accepta plata cu Paysafe.
Eu cunosc doar un VPN care se putea cumpara in felul acesta (dar povestea cu VPN urile a devenit complicata... Nu se mai accepta decat metode prin care poti fi identificat, de ex Paypal),
Mai poti cumpara de la Mirillis (Action, alternativa buna la OBS), si de la diferite platforme de jocuri (steam, origin, si altele).
Daca cumva gasesti antivirusul pe Steam, sau la un vanzator care accepta acest fel de plata, bineinteles ca se poate.

| Vântulalb a răspuns (pentru NLS):

Am inteles. Multumesc.

| Zuzu1991 a răspuns:

Este un sistem de plata securizat, adica, nu iti poate cineva fura datele si apoi sa iti fure bani din card
a fost foarte popular la un moment dat, chiar in momentul asta freelancer daca nu ma insel iti vireaza banii numai prin paypal

din pacate cei care l-au facut au pus problema tampit, la modul ca toti vanzatorii trebuie sa se inregistreze la ei ca, clientii sa poata face plati prin paypal, asa ca daca un vanzator nu are sistemul, atunci tu ai paypal degeaba

intre timp au aparut sisteme destepte care fac paypal depasit, cum ar fi paysafe care iti face un card virtual NUMAI pentru o plata, carduri virtuale sunt acum si la banci (la ING poti sa iti faci din aplicatia de banking)

insa cea mai simpla si mai KIOARA solutie e sa nu ai bani pe card, DELOC, iar banii sa tii ti intr-un cont de economii, si sa ai internet banking, moment in care, cand vrei sa faci o plata cu, cardul, bagi de pe telefon exact cat iti trebuie in card, deci banii vor sta acolo cateva minute... eu asa fac, la ING

| danbnz a răspuns:

Nu esti idiot, doar ca nu ai auzit de google.
https://www.paypal.com/......ption-full

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns:

Las' ca nu esti singurul. Am consultat Google si tot nu am inteles.
Mai urmeaza sa vina Bula, Suntserios, Sierra1, si inca vreo doi ca ei sa ne intrebe de ce mai avem internet acasa.

| Anoniq a răspuns:

2 chestii total diferite, PayPal este o metodă de plată online, tu vorbești despre PayPoint, PayPoint sunt acele aparate unde îți plătești fracturile sau îți cumperi PaySafe, carduri cadou sau alte lucruri de genu.