| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, vreau si eu sa pun un anunt si nu stiu cu cat se vinde 1 m2 de pamant. Ma ajuta cineva?

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Depinde de care.intravilan,extravilan,agricol ce categorie. uitate pe google-si bagi anunturi vanzare terenuri in... zona din care esti tu si vezi preturi.

| KodrutZ a răspuns:

Unde? Cauta grila notariala pentru zona respectiva si vezi ca valoarea din grila notariala e de obicei cu cel putin vreo 25% mai mare decit valoarea efectiva a terenului. Exemplu, ca fix ieri am fost sa vad un teren - teren intravilan, fara gard, fara utilitati trase pe proprietate, insa la strada (bine, pietruita, ca e la tara) - proprietarul vrea 5 EUR/mp, in grila notariala e 4 EUR/mp, in zona teren similar s-a dat cu 2.5 EUR/mp cu vreo 2 ani in urma, deci actualmente valoarea reala ar fi pe la 2 EUR/mp.

| Andi86 a răspuns:

Depinde in ce oras/sat te aflii. Depinde de tipul de pamant: Extravilan, Intravilan, Agricol...
Te sfatuiesc sa intrebi la primarie.