| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Hello,TPU! De ce apartamentele/garsonierele prin agentie sunt mai ieftine decat cele direct de la proprietar? Apartamente pe care de la un proprietar le-as fi luat cu 300 si ceva le gasesc lejer la 300.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Pai da...comision de 150 de euro, in conditiile in care inteleg din context ca ti-ai gasit acest apartament singur.
Nu te-a plimbat agentul in tot orasul pe banii si benzina agentiei, si nu te-a dus sa vezi 7 apartamente. Deci intrebarea e: ce a facut agentia pentru tine de 150 euro? Sunt aproape 700 de lei pe care ii dai degeaba.
Eu n-as trata cu agentiile nici sa ma-mpusti.
PS: Acum 2 ani am vrut sa imi cumpar o casa. Pretul era 84.000 euro. Eu am gasit singura imobilul, dar vanzatorul avea contract cu o agentie.
Cu toate ca am discutat direct cu vanzatorul la sediul agentiei (fara ca agentul sa intervina in vreun fel in discutii si negocieri), mi s-a bagat ulterior sub nas un contract prin care trebuia sa platesc agentiei 3% din pretul tranzactiei.
Adica vreo 11.340 lei. Pentru ce?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O explicatie posibila ar fi ca agentiile "recomanda" si comisioneaza la pret mai mic pentru a putea tranzactiona mai repede si mai sigur decat cei care nu lucreaza prin ei.
Diferenta de comision este mic, dar rulajul este mai mare, inclusiv castigul total de la multi clienti este mai mare.
Cel care vinde fara agentie si tine de pret nu plateste comision vreunei agentii, dar nu poate sti cand gaseste cumparator, la pret mai mare decat cel oferit de agentii. De obicei, dupa un timp scad din pret si poate pierd mai mult decat comisionul unei agentii.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Bula):

Am inteles.Mi se parea dubios ca un apartament care ar merita mult mai mult l-am gasit mai ieftin. Agentul mi-a cerut doua luni(una fiind garantia) plus comisionul, adica jumatate din pretul chiriei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Agentiile sunt o mare mafie cu 1000 de tertipuri de a te fraieri. Eu am fost chemat pentru angajare in colaborare cu o agentie. Cand mi s-a facut un mic instructaj de cum se lucreaza in bransa am renuntat. Nu am stofa de ecscroc ordinar.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Deci am motive sa imi fie teama de ei. Caut un apartament de ceva timp si sincer n-am gasit nimic... Ultima solutie era agentia, dar mi s-a parut dubios sa fie atat de amabil domnul incat sa imi caute atatea oferte, iar apartamentul pe care l-am vazut eu nu mai era valabil desi era postat pe site cu 30 de minute inainte sa sun eu.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Pai ma faci sa rad, asta cu -nu mai e valabil - e prima cea mai cunoscuta smecherie. Cand te uiti in ziar si la oferte de agentie e una, cand incepi sa faci tranzactia e alta. Toata chestia e sa fii dispus sa alergi cu pingelele tale la particulari si sa cunosti cat de cat preturile in functie de zona si de cum arata apartamentul. Vezi pe google ca sunt site-uri care te invata de ce trebuie sa tii cont daca esti pe cont propriu.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Vezi ca si alea ieftine de la particulari pot fi un miraj, trebuie sa tii cont de multe. Ce faci daca nu stii sa te uiti la tabelul administratiei si cumperi intr-o scara unde toti sunt datori si peste 1 luna iti taie apa, caldura etc. vecini manelisti etc.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am inteles.Mai greu cu asta pentru ca nu sunt din Bucuresti si pot fi pacalita usor. Multumesc frumos!

| KodrutZ a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Cred ca mai bine cauti un hotel/pensiune cu ~100 RON sau mai putin pe noapte (exista si de-astea) si negociezi un pret pe termen lung.

| raluk27 a răspuns:

Normal ca sunt mai ieftine, ca nu platesti comision agentiei.
Majoritatea agențiilor percep un comision de 3% din valoarea tranzactiei, desi in concret nu fac nimic pentru banii aia.

| raluk27 a răspuns (pentru raluk27):

Deci nu sunt mai ieftine, din contra. E de preferat sa tratezi direct cu proprietarul.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru raluk27):

Mi se pare aiurea. Am gasit un apartament la 300 de euro si pare de mai mult.Agentul a cerut 1 luna chirie, una garantie si comisionul, care e 150 de euro. Mi-e teama sincer

| raluk27 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Pai da...comision de 150 de euro, in conditiile in care inteleg din context ca ti-ai gasit acest apartament singur.
Nu te-a plimbat agentul in tot orasul pe banii si benzina agentiei, si nu te-a dus sa vezi 7 apartamente. Deci intrebarea e: ce a facut agentia pentru tine de 150 euro? Sunt aproape 700 de lei pe care ii dai degeaba.
Eu n-as trata cu agentiile nici sa ma-mpusti.
PS: Acum 2 ani am vrut sa imi cumpar o casa. Pretul era 84.000 euro. Eu am gasit singura imobilul, dar vanzatorul avea contract cu o agentie.
Cu toate ca am discutat direct cu vanzatorul la sediul agentiei (fara ca agentul sa intervina in vreun fel in discutii si negocieri), mi s-a bagat ulterior sub nas un contract prin care trebuia sa platesc agentiei 3% din pretul tranzactiei.
Adica vreo 11.340 lei. Pentru ce?