| innamihha a întrebat:

Am 16 ani si de curand m-am angajat part time(4 ore). Salariul brut este de 1267 de lei. Mentionez ca am inceput de pe data de 14.02. 2018 iar data intrarii salariului este de 7.
Astazi am primit salariul si pentru 15 zile de lucru am primit 454 de lei.
Sunt 5 zile de lucru si 2 libere intr-o saptamana.
Intrebarea mea este de ce mi s-au scazut atatia bani si pentru ce? Asta ar insemna ca netul este de 600 de lei.
Fiind minor si eleva, de ce mi s ar scadea 50% din brut?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Taxele pe munca sunt aproximativ 45%. Ele se aplica oricarui venit de tip salarial.

| innamihha explică (pentru Brigaela):

Dar sunt studenta si eleva. De ce mi s-ar aplica atat de mult pentru taxe?
Stiu ca trebuie sa ti se retraga pentru taxe, dar de ce atat de mult in conditiile in care sunt minora si eleva?

| Brigaela a răspuns (pentru innamihha):

Pentru ca nu exista prevedri speciale pentru elevi si minori. Taxele sunt aplicate pe castigurile salariale. In ce lege ai citit tu ca ai faclitati fiind eleva si minora (ma gandesc ca e posibil sa se fi schimbat ceva si tu sa te fi documentat bine, iar eu sa nu stiu)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bine ai venit in realitate, acolo unde statul iti ia 45% din venituri

| JackR a răspuns:

Uite aici, cifrele exacte, conform legislatiei in vigoare: http://www.calculator-salarii.ro/1267-brut-calcul-salariu-net/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știi ce înseamnă brut?

| innamihha explică (pentru anonim_4396):

Da. Suma din contractul de munca. Dar am mai citit pe net si spune ca fiind minor si elev nu ti se pot scadea atatea taxe.winking