| X:X:X:X:X:X a întrebat:

Am de facut un referat la chimie " Clorura de sodiu -materie prima in industria chimica" iar tematica referatului:
1)proprietatile fizco-chimice ale NaCl
2)industria produselor clorosodice si utilizarea acestora
3)importanta fiziologica a sodiului si potasiuli pentru organismul uman

2 răspunsuri:
| blue95 a răspuns:

1)CLORURA DE SODIU [NaCl] este indispensabilă vieţii oamenilor şi animalelor. Participând la formarea unor sucuri digestive, NaCl este introdusă zilnic în organism sub formă de sare de bucătărie. Soluţia de clorură de sodiu cu concentraţia de 0, 9%, având aceeaşi concentraţie cu plasma sangvină, se foloseşte în medicină ca ser fiziologic. Acţiunea antiseptică a clorurii de sodiu şi-a găsit aplicaţie la conservarea alimentelor şi pieilor. În industrie, clorura de sodiu este considerată cea mai importantă materie primă anorganică. Constituie substanţa de bază a unei ramuri industriale, care o prelucrează pentru obţinerea sodiului, clorului, acidului clorhidric, hidroxidului de sodiu, carbonatului de sodiu etc. În acelaşi timp NaCl este utilizată şi în industria lacurilor, vopselelor, hârtiei, maselor plastice, textilă şi altele.În industria metalurgică este folosită ca reductor, iar în electronică se foloseşte la fabricarea lămpilor cu vapori de sodiu. De asemenea, NaCl este utilizată şi în industria chimică organică şi în industria farmaceutică.HCl este un gaz incolor, cu miros înţepător. Densitatea sa este mai mare decât cea a aerului. Este foarte solubil în apă, iar în aer fumegă. Se foloseşte la obţinerea în laborator a hidrogenului, clorului, a clorurilor şi a altor acizi mai slabi.

2)http://www.referatonline.ro/referat/6009/Produse-clorosodice

3)http://www.pcfarm.ro/articol.php?id=254

| Allex_Manole_1996 a răspuns:

Tema asta o am eu acumlaughing