Întrebare recomandată | Ionescu_Ion_1963 a întrebat:

ce suma minima trebuie sa am pentru a-mi deschide o afacere mica?
Va multumesc pentru raspunsuri,
DAU FUNDA!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine afacere mica.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Asa cum spunea si seriosul, depinde tare cat de mult vrei sa te lupti cu birocratia sau cu clientii.

In principiu (ca sa nu alergi prin toate locurile, ci sa dai actele la un jurist sa le faca) o sa te coste in jur de 8 milioane cu totul, inclusiv onorariul.

Gandeste-te ca ai nevoie de diverse certificate (fiecare cativa zeci de lei), contractul de societate (nici ala nu vine gratuit si cineva il face), reg comertului, banca te mai elibereaza si ea de niste comisioane, plus ca 200 aia de ron trebuie sa ii pui in cont, alergatura, facut stampila (aia de lemn si ieftina se ridica la 50 de ron), laminat eventual actul constitutiv, etc.

In plus doua trei dosare, un pic si niste carti de vizita, trecerea telefonului pe firma (ca sa platesti pe firma nu din buzunar, etc) sunt diverse costuri care intra in acei 8 milioane (trebuie potrivite cu atentie).

In plus va trebui sa te gandesti si pe la un contabil sau asa ceva. Care sa iti tina un pic ordine in acte pana te dezmeticesti. Mai sari si acolo cu cateva milioane... si esti cam ready to go.

Contabilul nu intra in aia 8 milioane.

| Anonimuserr a răspuns:

200 RON - pentru societatea cu răspundere limitată (S.R.L.)
Pentru a infiinta societatea comerciala trebuie sa intocmiti si sa depuneti un dosar la Registrul Comertului; acesta va va elibera certificatul de inmatriculare al societatii.
Dosarul trebuie sa cuprinda:
- dovada rezervarii de denumire a societatii;
- dovada actului de spatiu;
- declaratie pe proprie raspundere a asociatilor si administratorilor,
- cazierele fiscale ale acestora;
- specimen de semnatura,
- dovada depunerii capitalului social,
- actul constitutiv al societatii;
Toate acestea autentificate si inregistrate de catre un notar sau avocat.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

0 leiwinking iti trebuie doar inspiratiewinking

| Horologer a răspuns:

De exemplu daca vrei sa iti faci un fastfood.Ai nevoie de cel putin 5000 de euro.Plite,gratare,etc.Acum depinde pe ce afacere ai vrea tu sa te accesezi.Dar daca nu esti bazat, ai un loc stabil, intr-un cartier sa zicem bine vazut, cu economie, te vei duce in gaura din cauza taxelor.O sa bagi mult la negru.Hehe.

| SNAKECOM a răspuns:

Sa fiu sincer aici in Romani nu prea poti sa deschizi o afacere.

| Naikhars a răspuns:

2000 Euro,,