| Iony765 a întrebat:

Heyy TPU!
Voi ce parere aveti despre exploatarea aurului de la Rosia Montana?
Sunteti de acord sau nu cu ea? De ce?

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce facem noi cu el? Rezerva pentru BN=> moneda puternica, cu acoperire in aur, credibila pe piata internationala.
Aurul s-a exploatat si pina acum, se poate exploata in continuare de catre stat, in cel mai rau caz prin subcontractarea lucrarilor catre firme private, insa SUB NICI O FORMA mizeria asta cu RMGC. Cautati sa vedeti ce au fost alea SovRom-uri in anii 50-60 si o sa vedeti ca aproximativ aceeasi chestie e si mizeria asta care se intentioneaza la RM.
P.S. Pentru cei suficient de naivi sa puna botul la povestea cu locurile de munca, va zic atit - in zona sint peste o mie de microferme care fac agricultura ecologica si primesc subventii de la UE, iar in cazul introducerii cianurii in zona, ei nu vor mai putea indeplini conditiile si nu vor mai primi nici un ban. In concluzie, se vor crea vreo citeva sute de locuri de munca prost platite si vor fi lasate fara subventii/venit de baza citeva MII de romani. Afacere buna, nu?

| acinorev a răspuns:

Daca chiar au nevoie de auru' ala, sa ia cat le trebuie! Oricum, eu zic sa il lase acolo unde e. Ce facem noi cu el?

| fany22 a răspuns:

Si eu zic la fel, sa-l lase acolo! ...ca il fura imbuibatii astia de banditi!(nu le gasesc termen de comparatie la porciii astia de guvernanti)

| Vidiu a răspuns:

Eu zic sa il lase unde e acum.
Oricum daca il luam noi romanii, nu facem nimic cu el.
Daca il iau altii e si mai rau.

| FallInLove a răspuns:

Nu! Deoarece nu se vor crea doar cateva sute de locuri de munca (pentru mineri), restul treburilor fiind efectuate cu masinarii automatizate.
Totodata, nu cred ca se merita distrugerea unei zone frumoase, care, din intamplare este si cea mai veche zona atestata documentar din Romania (datand din februarie 131). Deci, merita distrusi 1882 de ani de atestare documentara pentru o mana de locuri de munca?
In plus, vor fi distrusi patru munti, o suta de specii din zona respectiva si sa nu mai vorbesc de efectul nociv al cianurii (chiar si prin aer).
Deci, concluzia este ca, politicienii se duc, RMGC se duce, numai cianura ramane.Trist lucru, dar asta e tara in care traim.
Avand in vedere toate aceste aleg sa spun NU si sa particip la protestele impotriva proiectului.