| Angelsergiuboy a întrebat:

Cum se procedeaza in cazul in care doresti sa achizitionezi un apartament pe care notarul il valorifica la 35000-40000 de euro aproximativ?
Se face un pre contract sau sub ce forma se face tranzactia?
Daca eu am acesti bani cash, trebuie sa merg la banca si sa ii fac un transfer din cash in contul proprietarului de la care vreau sa cumpar iar cu dovada merg la notar?
Ce garantie am eu ca odata ce i-am virat banii in contul proprietarului el vine cu mine la notar sa semneze?
Cum functioneaza tot procesul?
Si ce garantii pot sa imi fac pentru a evita neplacerile?
Cat costa intabularea in functie de ce se calculeaza care ar fi forumula de calcul, la fel si cu notarul si contractul de vanzare - cumparare?
Exemplu : apartament 4 camere, etaj 2, intr-o zona B a orasului unde valoarea de baza e undeva la 2200 de lei / mp., AL = 52. 38mp / AU = 79.62 / AU+ cele 2 balcoane = 92mp aproximativ.

In functie de acest exemplu care ar fi costurile de intabulare / notar / contract vanzare cumparare?
Cum pot face transferul de bani din cash spre contul proprietarului in cel mai sigur mod pentru a evita neplacerile?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa, tranzactia se face exclusiv prin banca.
Sa fii pregatit sa poti demonstra provenienta banilor daca ai 40.000 euro cash.

De obicei plata se face dupa semnarea contractului cu o clauza in contract ca banii trebuie sa intre intr-un termen de x zile.

| Angelsergiuboy explică (pentru suntserios):

Cum demonstrezi provenienta banilor?
Practic din salariile pe ultimi 10 ani aproximativ pus deoparte 300-400 de euro lunar ca si economii. iar in urma inflatiei am decis sa investim banii intr-o locuita.
ce fel de dovada am nevoie si de unde pot face rost de ea?

| suntserios a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Wow.
Ai tinut bani cash in casa timp de 10 ani?
Pai iti dai seama cat ai pierdut?

Da, ii demostrezi prin faptul ca ai fost salariat. Nu e asta o problema.

| Angelsergiuboy explică (pentru suntserios):

Asta e ghinion, ce sa faci i-am strans pe parcurs nu aveam inainte sa iau altceva iar acum am gasit un apartament pe gustul meu si am suficient cat sa pot sa il achizitionez.

nu am incredere in banci sa tin banii la banca pentru o dobanda infima, i-am avut o perioada la banca cand am deci sa ii scot, dupa tot felul de comisioane la retragere nu am avut niciun ban in plus fata de ce am depus la banca asa ca banca s-a folosit de banii mei fara sa imi dea vreo dobanda semnificativa.
asa ca cel mai bine ii investesc intr-un imobil.

Salariat de 18 ani ar trebui sa fie suficient sa demonstreze provenienta banilor.

| alina2k18 a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Contractul de munca e dovada.
Banuiesc ca muncesti pe minim 10 000 lei lunar NET.

| Angelsergiuboy explică (pentru alina2k18):

Nu dar cu 2 salarii ajungem acolo si dc sa ardem maximu de venit net cand se poate pune ceva deoparte pentru zile negre si in situatia de fata n-au fost destul zile negre asa ca a ramas ceva deun apartament.

| alina2k18 a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Pai atunci spui ca sursa fondurilor sunt economiile din salarii. In caz ca aia din back office de se ocupa strict de asta solicita dovezi le aduci contractele de munca.