| SERIALS a întrebat:

Imi explica cineva cum functioneaza publicitatea pe Facebook?
Gen iti cere sa achiti o anumita suma si reclama va dura x zile. Depinde cati bani propui, iti cere datele de la card si cand ti se retrage acea suma de bani? Si de ce au nevoie de Cod poştal de facturare?
Poti alege bugetul, publicul-tinta si tara. A platit cineva pentru publicitate pe Facebook?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Reclama se face peste tot.
Cu cat platesti mai mult, cu atat se face mai mare tam-tam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea merita publicitatea pe Facebook. Am facut si eu publicitate prin promovarea paginii pe care o administrez. Cu buget 6 lei/zi am strans cam 2000 like-uri in trei zile. Intr-o luna acele 2000 like-uri s-au evaporat pentru ca acum am tot 41.000 like-uri cum am avut inainte. Mai bine promovezi pagina share for share pe pagini unde administratorii accepta colaborarea cu tine.
Pana la 41.000 like-uri am ajuns datorita postarilor de calitate si miilor de distribuiri din pagina. Cu un share deja ai o reclama gratis. Cu bani vine sa platesti intre 1 ban si 5 bani per/like. Cu cat bugetul zilnic e mai mare cu atat pretul pentru 1 like e mai mare. Contul de publicitate il debiteaza Facebook dupa ce termini de promovat. Partea proasta ca posibil ca FB sa te taxeze mai mult decat apare ca ai sold de plata. E frectie la picior de lemn.

Sa lasam publicitatea pentru firme, pentru oameni de afaceri. Nu merita sa bagi bani intr-o pagina care oricum e hobby si nu aduce venit.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Nu merita din ce am auzit.