| onyx28 a întrebat:

Îmi poate explica cineva pe ce principiu funcționează un card cu debit amânat?
Mersi

1 răspuns:
| VVolfy a răspuns:

Asta-i tot ce-am gasit:
Sunt incluse și transferurile credit utilizate pentru decontarea soldurilor rezultate în urma executării tranzacțiilor inițiate prin carduri cu funcție de credit sau debit amânat.
Carduri cu funcție de credit și/sau debit amânat
Funcția de debit amânat: dă posibilitatea deținătorilor de carduri să își plătească cumpărăturile dintr-un cont deschis la emitentul cardului, până la o limită autorizată.
Nu se includ avansurile de numerar la terminalele POS folosind un card cu funcție de debit, credit sau debit amânat, dar acestea se raportează la operațiuni POS
Sunt incluse debitările directe utilizate pentru decontarea soldurilor care rezultă din tranzacții inițiate prin carduri cu funcție de credit sau debit amânat, acestea fiind plăți separate de la deținătorul cardului la emitentul cardului.
Tranzacțiile de plată se efectuează folosind carduri cu funcție de debit, credit sau debit amânat, la un terminal sau prin alte canale.
Funcția de plată (cu excepția funcției de monedă electronică): funcție de debit și/sau funcție de debit amânat și/sau funcție de credit.
"creanțe aferente cărților de credit" include creditele acordate fie prin intermediul cardurilor cu debit amânat, fie prin intermediul cardurilor de credit [Regulamentul BCE BSI].
Carduri cu funcție de debit și/sau de debit amânat: această categorie se raportează numai dacă datele nu pot fi defalcate în Carduri cu funcție de debit și Carduri cu funcție de debit amânat.