| Stancu_Georgiana_1992 a întrebat:

Îmi poate spune cineva cât se cere pentru realizarea unui poster, banner, flayer, unei carţi de vizită, unui design de tricou sau unui logo?

Sunt la o facultate de design şi îmi doresc să pun în aplicare ce ştiu până-n prezent, ca să pot continua studiile, dar nu ştiu cât se cere pe piaţa din România pentru realizarea unui design şi nu vrea să cer sume absurde, dar nici să muncesc pe degeaba.

PS: Mă interesează doar conceptul/cât se cere pe desigul final, fără partea de print, pe care nu o pot oferi.

Ştiu că preţurile depind şi în funcţie de experienţă, firmă, concept, dar dacă eu lucrez ca designer independent şi sunt la început de drum, nu pot cere un preţ prea mare pentru că s-ar putea să nu mă bage nimeni în seamă şi aici am nevoie de ajutorul şi sfaturile voastre.

Vă mulţumesc mult! big grin

2 răspunsuri:
| mihaituneup a răspuns:

30-35 lei logo/tricouri personalizate
20-25 lei banner/poster/afis
10-15 lei carti de vizita

| scanappino a răspuns:

Mai bine incearca sa faci logouri pe freelacer sau 99 designs. daca esti bun castigi destul de bine si nu e nevoie sa cauti tu pretul corect pentru ca ei iti oferea pretul din start. pe 99 designs alegi ce logo sa faci si castigi intre 200 si 400 dolari daca e ales cel mai bun