| BonaNote a întrebat:

Salut, sunt in clasa a VIII-a si am cateva nelamuriri in legatura cu profilul la care o sa merg si viitorul meu.
As vrea sa merg la Uman > Filologie insa nu stiu la ce facultate as putea merge dupa ce termin sau ce as putea devenii.
Mi-am dat seama ca in domeniul Designului grafic si a Web developement-ului se castiga foarte bine si creste rata clientillor zi de zi.
As dori sa ma axez mai mult pe Design, Logo design, print design, web design si mai putin pe partea de programare (poate chiar deloc) si nu stiu la ce facultate as putea merge sau ce sa fac in continuare.
Din cate stiu eu, ca sa fii angajat ca designer nu ai nevoie de diplome sau orice de genul ci doar de un portfoliu si niste competente de comunicare etc. Sper sa imi dati niste sfaturi si sa ma ajutati sa o iau pe calea cea mai buna happy Mersi!

1 răspuns:
| DakotaRoyse a răspuns:

De la orice profil de liceu poţi merge la orice facultate. Mai ales la cele cu admitere unde nu contează nici media de bac, decât la departajare. Cu destulă muncă intri oriunde vrei happy
De la Filologie poţi merge la Drept, la Litere, la Istorie, cred că şi la poliţie thinking
Dacă vrei design du-te la o facultate de artă (da, ştiu, e greu ca naiba să intri) sau unde vrei tu. Firmele mari care angajează web designeri nu se uită la ce diplomă ai tu, se uită la ce ştii să faci.