| Gabi_Gabi_1996_Grte a întrebat:

Imi poate spune cineva cum functioneaza acel credit de la CREDEX cu 24 rate fara dobanda? Vreau sa achizitionez un produs in valoare de 3000 RON si ma intereseaza cat as plati la final.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te mai chinui! Promotia a incetat astazi. Intr-un fel e mai bine ca la IFN-uri e dezastru. Poti avea numai probleme cu ei. Mai bine cu un card de la banca: http://altex.ro/......de-credit/
Uite un articol si citeste ce scriu oamenii mai jos: http://ghiseulbancar.ro/......alaxy/4672
http://www.gandul.info/......l-14119170
Si daca calculezi creditul tau cu calculatorul lor iti da vreo 4000 si ceva de lei. Atentie! Poate fi o mare teapa: http://altex.ro/solutii-de-finantare/credit-online/

| Gabi_Gabi_1996_Grte explică (pentru Salontanul):

Te pricepi cu acele carduri de cumparaturi de la banci? Ma poti lumina te rog?

| Salontanul a răspuns (pentru Gabi_Gabi_1996_Grte):

Am lucrat cativa ani buni la banci. Este adevarat ca am fost agent de securitate dar asta pentru ca am fost militar si le-a fost mai usor celor de la firme sa obtina permisul de port-arma. In aceste conditii, fiind eu o fire foarte curioasa, am intrebat tot felul de chestii pe angajatii bancii (cu unii am fost chiar prieten bun). Acum ai 3 posibilitati: sa iei un card de cumparaturi la care ai o dobanda destul de mare dar care au avantajul ca au rate fara dobanda de la diferite magazine. Deci nu-i avantajos sa scoti bani de pe ele. Dobanda incepe din acea luna si poate ajunge si la 28%. Poti scoate fara dobanda doar daca ii iei in data de 1 ale lunii si-i pui pana prin 25 (intrebi la banca). Mai sunt cardurile cu descoperire de cont (overdraft) dar trebuie sa ai un venit permanent: salariu, pensie. Poti obtine pana la 3 ori venitul mediu, net, obtinut si trebuie sa ai acceptul firmei in cazul salariatilor. Aici dobanzile sunt mai mici, pot ajunge pe la 17-18% dar nu ai rate fara dobanda. Si mai sunt cardurile simple pe care nu ai bani (card de debit) Din pacate nu ai nici un avantaj dar nici nu-ti iau dobanda. Pui banii tai in timp si cumperi apoi ce vrei. Banci avantajoase sunt(in ordine): ING, Transilvania si Raiffeisen. Se zice ca si CEC-ul dar eu nu stiu prea multe despre acesta banca.

| Gabi_Gabi_1996_Grte explică (pentru Salontanul):

O sa merg la raiffeisen ca acolo imi intra si salarul si o sa intreb despre cardul de cumparaturi, nu vreau sa scot bani cash de pe el doar sa platesc ratele.

| Salontanul a răspuns (pentru Gabi_Gabi_1996_Grte):

Vezi ca Raiffeisen are comision lunar. Nu este prea mare dar este. Nu mai tin minte cat dar 2-3 lei! Banca Transilvania si ING nu au comision. Multumesc pentru funda!