| 211wasgnij a întrebat:

In urma cu cativa ani, am vazut un interviu luat la niste prospeti absolventi, nu stiu ce facultate/universitate sau ce profil. Am retinut totusi raspunsurile lor la intrebarea pusa de reporter(era femeie!): "Pentru ce salariu ar lucra in romania"?, discutau doar in euro: cel mai modest a fost unul care pretindea de la bun inceput doar 1000 de euro dar au fost si raspunsuri de 2500 si de 3000 de euro.
A fost intrebat un angajator in domeniul lor de activitate despre salariul maxim pe care l-ar da unui proaspat absolvent, raspunsul sau a fost ceva in genul ca in conditiile ca scoala nu-i pregateste indeajuns pentru cariera si pentru ca sunt supusi greselilor neavand experienta sau vechime, nu ar oferi mai mult de 1800 de lei lunar.
Plecand de la aceste pretentii si realitatea cruda, cat ar trebui sa fie leafa lunara a unui om ca sa traiasca decent in tara asta?

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Decent...zau?! Pai haide sa iti zic eu ca decent,intr-un oras ca Brasov, caci acolo am locuit eu o lunga perioada de timp, fara 2500 lei nu te descurci la apartament(3-4 persoane/2-3 camere). Acum depinde,insa la noi se cheltuiau mult mai multi bani deoarece stateam la casa,era si after-schoolul,lectiile de inot,pian,tenis,combustibil, plateam paza, etc.La noi se cheltuiau cam 6000 de lei pe luna, mare parte din bani se ducea pe mancare si combustibili.Deci la casa, fara 3-4000 lei(3 persoane) nu poti trai decent.