| Flavianadx a întrebat:

Pentru cei ce si-au dat demisia macar o data:
la ce v-au folosit urmatoarele documente - decizie de incetare, adeverinta de vechime, adeverinta cotizare CAS.
Ma refer, v-au fost cerute de noul angajator, la interviu sau dupa? La ce i-au folosit?
Mersi.

Răspuns Câştigător
| dragodana a răspuns:

Salut!
Iti folosesc pe viitor.
Noul angajator îți poate cere adeverința de cotizație CAS pentru că, în cazul în care ai concediu medical, acesta se plătește doar dacă ai ultimele 6 luni muncite și pe baza acesteia se stabilește ce drepturi salariale ai.
Adeverința de vechime, o hârtie, acum este carte de munca. Ai grija sa nu o pierzi.Iti va trebui la pensionare.
Decizia de încetare îți poate fi cerută de noul angajator dacă te angajezi imediat, că să știe că nu ești angajat în alta parte.
Bineînțeles se poate vedea asta în programul Revisal, dar românii încă sunt invatati cu forma fizica(hartia).

| Flavianadx explică (pentru dragodana):

Multumesc. Sa fiu sigura ca am inteles:

adeverinta cotizare CAS - utila doar daca in caz de concediu medical in primele 6 luni dupa angajare, la noul loc de munca. Drepturi salariale, adica plata sau neplata concediului medical, in primele 6 luni, sau si alte drepturi salariale?

Adeverinta de vechime, cartea de munca - trebuie detinuta fizic, in momentul pensionarii? Nu se poate vedea din Revisal sau alte aplicatii?

Decizia de incetare - nu se poate vedea din Revisal sau alte aplicatii?

| dragodana a răspuns (pentru Flavianadx):

Salut.Toate pot fi văzute în diferite programe, dar e prea mare bătaia de cap.
Adeverința cotizație CAS=adica plată. Dacă te uiți pe un certificat concediu medical, în partea de jos se va completa de către angajator pentru că primele 5 zile sunt plătite de angajator, iar restul de către Casă de Asigurări.Asa ca ei trebuie să știe cât să plătească.
Da, adeverința de vechime trebuie păstrată fizic.Pana iesim noi la pensie vor mai fi un milion de legi, dar ar fi de preferat să nu stai sa cauti în arhive atunci.
Decizia de incetare-legal, angajatorul este obligat să ti-o dea în forma fizică.

| Flavianadx explică (pentru dragodana):

Multumesc mult.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Conteaza doar la vechime, pentru pensie sau somaj.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Aia de vechime si cotizare posibil sa ti le ceara cindva cand te vei pensiona. Daca esti atit de optimista incit crezi ca vei prinde pensia... baga-le la dosar!
P.S. Stai sa vezi cate mizerii inutile trebuie sa pastrez indosariate ca si posesor de firma... desi toate exista in format digital si ma poate controla orice organ al statului la orice ora dindu-mi un email si cerindu-mi ce vor - sau apelind la firma care se ocupa de contabilitate/HR/relatiile firmei mele cu organele statului...

| Frank51 a răspuns:

Te ajuta daca te angajezi exact dupa, daca trec cateva luni sau un an nu mai ajuta la nimic.

| Yuoia a răspuns:

Nu trebuie sa-ti dai demisia ca sa stii ca aceste acte iti vor fi de folos si la pensionare. Sa nu le pierzi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu am primit alea sau am uitat

| Roberrt21 a răspuns:

Nu o sa iti ceara nimeni aceste lucruri la noul loc de munca. O zi bună!