| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare DOAR pentru cine stie!
1) ca sa schimbi la banca 13. 500 Ron in 3.000 Euro, ce taxa se percepe (aprox.)?
2) ca sa-ti deschizi un cont in banca ron/euro + sa transferi acesti bani intr-un alt cont in starinatate, se percepe vreo taxa? daca da, cam cat ar fi?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Nici o taxa, doar ca iti mai trebuie cateva sute de lei pentru a primi 3k EUR.
2. Deschisul te costa citiva lei, de obicei, buba e cit o sa ai de dat dupa aia comisioane daca vrei sa transferi in alta banca. De la vreo 15-20 EUR la cateva sute, depinde de banca sursa si destinatie si ce relatii au intre ele.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Banca nu percepe taxa la schimbat bani, are 2 preturi, unul la cumparare si altul la vanzare, de la diferenta isi scot ei profitul.
de exemplu: daca vrei sa cumperi 3000 euro, trebuie sa platesti 13.522.47 lei.

2. Nu ai nevoie sa deschizi un cont bancar nou daca vrei sa faci o plata in valuta (euro sau orice alta valuta).
Mergi la banca ta si cu un Ordin de Plata completat pentru compania straina, cu suma in euro, rogi sa faca plata din contul tau de lei.
Banca stie cum sa transfere, dar va trebuii sa platesti un comision bancii pentru transferul international.
Nu stiu cat este comisionul bancii, dar aici eu platesc $20 pentru fiecare transfer indiferent de suma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deschizi cont e gratis, sa tranferi normal ca este comision depinde unde te adresezi la ce institutie bancara.